Bir çocuk babası tarafından işkence edilerek katledildi

  • 12:42 27 Mayıs 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ- İran’da Rıza Eşrefi isimli erkek, 13 yaşındaki çocuğunu “namus” adı altında işkence ederek katletti. 
 
İran'da Rıza Eşrefi isimli erkek, 13 yaşındaki kızı Romina Eşrefi’yi “namus” adı altında işkence ederek katletti. Ülkenin kuzeyindeki Gilan eyaletinin Taleş kentinde yaşanan olayda Romina’nın daha önce evden ayrıldığı ve polislerce yakalanarak ailesine teslim edildiği belirtildi. Ayrıca Romina, çıkarıldığı mahkemede ailesine teslim edilmek istemediğini, eve dönmesi halinde babasının yaklaşımını da bildiği için hayatının tehlikede olacağını dile getirdiği ancak bu talebi yargıç tarafından dikkate alınmadığı kaydedildi. İran yasaları bu yaştaki bir çocuğun ailesine teslim edilmesini öngörüyor.
 
Romina, aileye teslim edildikten sonra evde uyuduğu sırada babası Rıza Eşrefi tarafından işkence edilerek katledildi. Fail çocuğu katlettikten sonra polise gidip teslim oldu. Fail daha sonra yargı makamlarına teslim edildi.
 
İranlı kadın hakları aktivistleri ise 13 yaşındaki çocuğu kandırarak kaçıran 35 yaşındaki erkeğin ceza almamasına sert tepki gösterdi.
 
Öte yandan ülkede yürürlükte olan şeriat kanunlarına göre baba, misilleme anlamına gelen “kısas” uygulamasından muaf tutulacak.
 
Tepkiler yükseldi 
 
Çocuğun katledilmesi İran'da tepkiyle karşılandı. Sosyal medyada hem mevcut yasalara hem de “namus” cinayetlerine karşı mesajlar paylaşıldı.
 
İran'da “namus cinayetleri”yle ilgili kesin rakamlar bilinmiyor. Ancak 2014 yılında, o sırada kıdemli bir polis memuru olan Hadi Mustafa, “namus cinayetleri”nin ülkedeki katliam davalarının yüzde 20'sini oluşturduğunu dile getirmişti.
 
Kaynak: Euronews