Yeni Zelanda’da öğrencilere ücretsiz hijyenik ped

  • 13:46 3 Haziran 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Yeni Zelanda’da kız öğrencilere ücretsiz hijyenik ped sağlamaya başlanacak. 
 
Birçok ülkede yüksek oranda vergilendirilen hijyenik pedlere erişim sorununu ortadan kaldırmak isteyen Yeni Zelanda önemli bir adım attı. Ülkenin başbakanı Jacinda Ardern,  bundan böyle kız öğrencilerin ped ihtiyaçlarının karşılanacağını duyurdu. 
 
Pek çok öğrenci okula gidemiyor
 
Söz konusu ürünlerin “lüks” olmadığını vurgulayan Jacinda, ped ve tampon almaya gücü yetmediği için pek çok öğrencinin regl döneminde okula gidemediğini kaydetti. Sputnik’te yer alan habere göre, Jacinda,  “Dokuz ile 18 yaş arasında yaklaşık 95 bin kişinin hijyenik ped alamadığı için regl dönemlerinde evde kalmak durumunda olduğunu biliyoruz. Bu ürünlere ücretsiz erişim sağlayarak, bu genç insanları okula devam etmeleri için destekliyoruz” dedi.
 
'Bu ürünlere erişim bir ihtiyaçtır'
 
Kadın ve Ulaşımdan Sorumlu Bakanı Julie Anne Genter ise, “Regl, nüfusun yarısı bakımından hayatın bir gerçeği ve bu ürünlere erişim bir ihtiyaçtır, lüks değil” ifadelerini kullandı. 
 
Tam olarak 2021’de hayata geçirilmesi planlanan program kapsamında ilk olarak yardıma en çok ihtiyaç duyulan bölge olarak belirlenen Waikato’daki 15 okula ücretsiz hijyenik ped sağlanacak. 
 
Youth19 adlı araştırma şirketinin verilerine göre, dokuz ila 13 yaşları arasındaki öğrencilerin yüzde 12’si hijyenik pedlere erişim sıkıntısı yaşıyor. Her 12 öğrenciden biri bu nedenle regl döneminde okula gidemiyor.
 
Günlük hayatı derinden etkiliyor
 
Hijyenik pedlere erişim sıkıntısı kız çocukların ve kadınların eğitim başta olmak üzere günlük hayatını derinden etkiliyor. Özellikle yoksul bölgelerde regl dönemleriyle başa çıkmakta zorlanan çocuklar ve kadınlar, okulu ya da işi kaçırıyorlar. Ped alacak imkânı bulamayanların, bu eksikliği tuvalet kağıdı, gazete ya da eski kumaş parçalarıyla gidermeye çalıştığı biliniyor.