Peru’da bulunan buzullar eriyor

  • 15:27 6 Temmuz 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Peru Ulusal Su Kurumu, “Pastoruri buzulu, yüzeyinin yüzde ellisinden fazlasını kaybetti” dedi.
 
Peru Ulusal Su Kurumu (ANA) tarafından yapılan açıklamaya göre küresel ısınma nedeniyle son 50 yıl içerisinde ülkedeki buzul yüzeyinin yüzde 51’i eridi. ANA, buzulların küresel ısınma karşısında çok hassas ekosistemler olduğunu belirtti.
 
Raporda, “Son yılda etkileri daha açık hale gelerek, buzul kütlelerinde kayda değer bir azalma ve yeni göller oluşmasına yol açtı.Peru’da 8 bini aşkın dağ gölü bulunuyor. Ancash bölgesinde bulunan ve Huascaran ulusal parkının turizm hazinelerinden biri olan 5200 metre uzunluğundaki Pastoruri, küresel ısınmadan en fazla etkilenen buzul oldu. Pastoruri buzulu, yüzeyinin yüzde ellisinden fazlasını kaybetti” detaylarına yer verildi.
 
Göl oluşturdu
 
“1980 ile 2019 arasında, (Pastoruri buzulu) 650 metreyi aşkın düzeyde geriledi” denilen raporda, “Buzulla temas halinde ve büyümeye devam eden bir göl oluşturdu” diye belirtildi.
 
Ancash bölgesinde bulunan Uruashraju ve Yanamarey buzulları da 1948 ile 2019 arasında ortalama bir kilometre geriledi. Peru’da toplamda yaklaşık 2 bin kilometrekarelik alana denk gelen 2 bin 679 buzul bulunuyor.