10 milyon çocuğun eğitimi risk altında

  • 14:21 13 Temmuz 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Save the Children yardım örgütü, Covid-19 nedeniyle 10 milyon çocuğun eğitim hayatına geri dönememe riski bulunduğunu duyurdu.
 
Koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle 10 milyona yakın çocuğun eğitiminde "daha önce benzeri görülmemiş bir acil durumla" karşı karşıya olduğu belirtildi. Save the Children yardım örgütü, okulları pandemi nedeniyle kapatılan bu çocukların bir daha asla okullarına geri dönememe riskinin bulunduğunu duyurdu.
 
Öğrenci nüfusunun yüzde 90’ı okula gidemiyor
 
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO’nun açıkladığı verilere dikkat çeken örgüt konuya ilişkin yayınladığı raporda, geçtiğimiz Nisan ayında okul ve üniversiteleri kapatılan 1 milyar 600 milyon kişinin yani dünyadaki öğrenci nüfusunun yüzde 90’nın okula gidemediğini belirtti. 
 
117 milyon çocuk yoksulluğa itilebilir
 
 Raporda, “İnsanlık tarihinde ilk defa bir çocuk neslinin tamamının eğitimi küresel çapta kesintiye uğradı” diye kaydedildi. Raporda ayrıca krizin yol açacağı ekonomik kötüleşmenin 90 ila 117 milyon çocuğu daha yoksulluğa itebileceği de belirtildi. Raporun devamında, "İnsanlık tarihinde ilk defa bir çocuk neslinin tamamının eğitimi küresel çapta kesintiye uğradı" denildi. Krizin yol açacağı ekonomik kötüleşmenin 90 ila 117 milyon çocuğu daha yoksulluğa itebileceğine de dikkat çekildi. 
 
Çocuk istismarı tehlikesi
 
Çocukların ailelerine destek için çalışmak zorunda bırakılması ve çocuk yaşta evlendirilmeye mecbur bırakılması tehlikesine işaret edilen raporda, 7 ila 9 milyon 700 bin çocuğun da eğitimini tamamen bırakabileceği ifade edildi. 
 
Hükümetlere çağrı
 
Hükümetlere çağrıda bulunulan raporda, yeniden güvenli ortam sağlandığında çocukların okullarına dönebilmelerine ve o zamana dek uzaktan eğitimin desteklenmesine yönelik daha fazla fon ayrılması istendi. 
 
Afrika ülkelerinde eğitimden geri kalma tehlikesi
 
Rapora göre, eğitimde geri kalma tehlikesi en fazla Afrika ülkeleri için mevcut. Nijer, Mali, Çad, Liberya, Afganistan, Gine, Yemen, Moritanya, Nijerya, Pakistan, Senegal ve Fildişi Sahili, riskin en fazla olduğu ülkeler olarak sıralandı. 
 
Save The Children Genel Direktörü Inler Ashing, “Bunun yerine emsalsiz bütçe kesintileriyle karşı karşıyayız. Bu  da varlıklı ve yoksullar, kızlar ve erkekler arasındaki mevcut eşitsizliğin daha da derinleşmesine yol açacaktır” diye belirtildi.