2019’da 212 çevre aktivisti katledildi

  • 12:04 29 Temmuz 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Global Witness’in raporuna göre 2019'da, doğa ve çevreye zararlı ekonomik faaliyetlere karşı mücadele veren, aralarında kadınların da olduğu 212 aktivist katledilirken, bu katliamların çoğunun ise Kolombiya’da gerçekleştiği belirtiliyor. 
    
Global Witness adlı sivil toplum kuruluşunun açıkladığı rapora göre, dünya çapında geçtiğimiz yıl aralarında kadınların da olduğu 212 çevre aktivisti katledildi. Merkezi İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Global Witness'in geçtiğimiz hafta açıkladığı raporda, söz konusu çevre aktivistlerinin baraj yapımı, madenlerin açılması, ormanların yok edilmesi ve çevreye zarar veren farklı ekonomik faaliyetlere karşı mücadele verdiği için katledildiği kaydedildi. 
 
Katledilen çevre aktivistlerinin tamamı kayıtlara geçmedi
 
Raporda, bazı katliamların kayıtlara geçmediği ve katledilen çevre aktivistlerinin sayısının daha fazla olma ihtimalinin yüksek olduğu belirtildi. Rapora göre ayrıca çevrecilere karşı ölümle sonuçlanan şiddet olayları en çok, toplam ölüm vakalarının üçte ikisinin kayda geçtiği Güney Amerika’da yaşanıyor. 
 
Çevre aktivistlerinin katledildiği ülkeler listesinde ise 2019 yılında 64 kişinin katledildiği Kolombiya, ilk sırada yer alıyor. Bu ülkeyi 43 aktivistin katledildiği Filipinler izliyor. Rapora göre katledilen kişilerin yüzde 40’ını ise o ülkenin yerli halkı oluşturuyor. Katledilen çevrecilerin yaklaşık yüzde 10’u ise kadınlar.