Toplatılmak istenen kitapçık satış rekoru kırdı

  • 13:19 9 Eylül 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Fransa’da Pauline Harmange’nin kaleme aldığı “Erkeklerden nefret ediyorum” başlıklı kitapçığın toplatılmasının istenmesi sonrası kitapçık satış rekoru kırdı.
 
Fransa’da Pauline Harmange’nin yazdığı “Erkeklerden nefret ediyorum” (Moi le hommes, je les déteste) başlıklı makalenin yer aldığı kitapçığın toplatılması istendi. Kitabın toplatılması talebi, ülkedeki toplumsal cinsiyetten sorumlu bakanlığa danışmanlık yapan Ralph Zurmély’den geldi. Ralph Zurmély, yayınevine yolladığı ve Mediapart tarafından yayınlanan mektubunda ceza davası tehdidiyle kitabın toplatılmasını istedi. BBC Türkçe’nin haberine göre bakanlık daha sonra dava tehdidinin danışmanın kişisel girişimi olduğunu ve bakanlıktan tamamen bağımsız bir şekilde yapıldığını savundu. 
 
‘Metin şiddeti teşvik etmiyor’
 
Kitabın editörü ise “Başlık kışkırtıcı olabilir fakat kitabın amacı ölçülü. Bu, kendini erkeklerle sosyalleşmek ya da onlarla uğraşmak için zorlamama yönünde bir davet. Metnin hiçbir yerinde yazar şiddeti teşvik etmiyor” dedi.
 
Pauline Harmange ise kitabının, kadınlara “yeni bir varoluş biçimi tahayyül etmek, erkeklerin genellikle dayanaksız fikirlerini daha az dikkate almak, kötü bir birlikteliktense yalnızlığı tercih etme tavsiyesini ciddiye almak” ve kadınlar arası ilişkileri bütün karşılıklılığı, yumuşaklığı ve gücüyle yeniden keşfetmek yönünde bir davetiye olduğunu ifade etti.
 
‘Devlet görevlisi 80 sayfalık kitapla iktidar krizi geçiriyor’
 
Pauline, kitabına bakanlık danışmanından gelen tepkiyi de eleştirerek, “Bir devlet görevlisi 400 adet basılan 80 sayfalık bir kitap karşısında iktidar krizi geçiriyor. Bunu çok sıkıntılı buluyorum” dedi.
 
Tepkilerin ardından kitap, satış rekoru kırdı. Kitapçık, ağustos ayında Monstrograph tarafından sadece 400 kopya basılmıştı. Fakat yasaklama talebi ve tehditleri ardından, iki hafta içinde 2 bin 500 adet satıldı ve tükendi.
 
Ayrıca ismi açıklanmayan daha büyük bir yayınevinin kitabın haklarını devralıp, yeniden basmaya hazırlandığı belirtildi.
 
Makalenin içeriği
 
Pauline makalesinde, kadınların “erkeklerden nefret etmek için yeterli sebebi olup olmadığını” ve “erkeklere öfkenin aslında ifade edilmesine izin verilse zevkli ve özgürleştirici bir yol olup olmadığını” irdeliyor. Kitabı basan Fransız yayınevi lan Monstrograph, Pauline’nin makalesini, misandriyi (erkek düşmanlığını) kız kardeşliğe alan açmanın bir yöntemi olarak savunan “put kırıcı bir feminist metin” diye tanımlıyor.