Gazeteci aktivist Nergis Muhammedi serbest bırakıldı

  • 11:49 8 Ekim 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ - İran'da 2015’ten bu yana cezaevinde tutulan İnsan Hakları Savunucuları Merkezi Başkan Yardımcısı Nergis Muhammedi  serbest bırakıldı.
 
İran'da 2015 yılından bu yana cezaevinde tutulan İnsan Hakları Savunucuları Merkezi Başkan Yardımcısı aktivist gazeteci Nergis Muhammedi serbest bırakıldı. Zincan eyaleti Başyargıcı Sadık Niyareki, hapis cezalarının kısaltılmasına dair bir yasanın yürürlüğe girmesinin ardından Nergis’in tahliye edildiğini duyurdu.
 
Nobel Barış Ödülü sahibi Şirin Ebadi ile gerçekleştirdiği çalışmalarıyla tanınan Nergis, "Ulusal güvenliğe karşı eylemde bulunmak ve rejime karşı propaganda yapmak" gibi suçlamalarla Eylül 2011'de 6 yıl hapis cezası verilmişti. Uluslararası alanda çok sayıda kuruluşun serbest kalması için imza kampanyası başlattığı Nergis, Temmuz 2012'de serbest bırakılmıştı. 
 
Sonrasında yaptığı bir konuşma nedeniyle 2015 yılında yeniden tutuklanan Nergis, tutulduğu cezaevinde ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaştı. Mayıs 2016'da aynı suçlamalarla yeniden mahkemeye çıkarılan Nergis’in hapis cezası 10 yıla çıkarılmıştı.