Tecavüz faili 5 erkeğe idam cezası

  • 19:59 15 Ekim 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Bangladeş'te salı günü yürürlüğe giren idam cezasının ardından  bir çocuğu tecavüze maruz bırakan 5 erkeğe idam cezası verildi.
 
Bangladeş'in Tangail kentindeki Bhuapur ilçesinde 15 Ocak 2012 tarihinde  5 erkek bir çocuğu tecavüze maruz bırakmıştı. Çocuğun ihbarı üzerine 5 kişi tutuklanmış ardından 3 kişi kefaletle serbest bırakılmıştı. Bangladeş Devlet Başkanı Abdul Hamid'in salı günü Kadın ve Çocuk İstismarını Önleme Yasası'nda tecavüz davalarına verilecek en ağır ceza olan müebbet hapis cezasını idam cezası olarak değiştiren kararnameyi imzalamasının ardından tecavüz faili erkekler idam cezasına çarptırıldı.
 
Kararnamenin ardından ülkede ilk kez tecavüzden suçlu bulunan kişilere idam cezası verildi.
 
Savcı Nasimul Akhter bugün yaptığı açıklamada, çocuğu tecavüze maruz bırakan 5 kişiye kadın ve çocuklara yönelik istismar davalarını ele almak için kurulan özel bir mahkeme tarafından idam cezası verildiğini duyurdu. Savcı, mahkemenin sanıkların her birine 100 bin Taka (bin 80 dolar) para cezası verdiğini ve kaçak durumda olan 3 kişi içinde  tutuklama emri çıkardığını aktardı.
 
Bir kadında tecavüze maruz bırakıldı
 
Öte yandan Bangladeş'in güneydoğusunda yer alan Noakhalim bölgesinde geçtiğimiz haftalarda 37 yaşındaki kadın bir çetenin toplu tecavüzüne uğramıştı. Tecavüz anına ait videoların sosyal medyaya düşmesinin ardından halk sokaklara dökülmüştü. Polis, olaya karışan 8 kişiyi tespit ederek tutuklamıştı. 
 
Protestolar sırasında halk, tecavüz davalarında hızlı yargılama ve cezaların ağırlaştırılması talebinde bulunmuştu.