7 yılda 109 kadın idam edildi

  • 16:25 21 Ekim 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ - İran’da idam edilen Raziye isimli kadınla birlikte İran’da Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani döneminde idam edilen kadın sayısı 109’a yükseldi.
 
İran Ulusal Direniş Konseyi (NCRI) Kadın Komitesi, İran İslam Cumhuriyeti yargısının idamına karar verdiği Raziye isimli kadın tutsağın 11 Ekim’de Meşhed Merkez Hapishanesi’nde idam edildiğini duyurdu. NCRI, bu idamla birlikte 2013’te seçilen Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani döneminde idam edilen kadın sayısının 109’a ulaştığını açıkladı.
 
Rejim tarafından idam edilen son kadın olan Raziye’nin 4 yıldır cezaevinde olduğunun hatırlatıldığı açıklamada, Hasan Ruhani döneminde gerçekleştirilen idamlar da yer aldı.
 
‘En çok kadın infaz eden rejim’
 
Kadın Komitesi, Hasan Ruhani döneminde İran rejiminin, 109’u kadın, 38’i de çocuk olmak üzere 4 bin 300’den fazla kişiyi idam ettiğine işaret etti. Açıklamada, idam edilen kadın sayısının kamuoyunca bilinen, İran devlet medyasında yayınlanan haber ve bilgilere dayalı sayılar olduğu, ancak “gerçek sayının, özellikle de kadın infazları sayısının çok daha fazla olduğu” belirtildi.
 
Molla rejiminin infazların çoğunu gizlice yaptığının vurgulandığı açıklamada İran rejiminin, nüfusa oranla en çok idam cezası uygulayan ve en çok kadın infazı gerçekleştiren ülke olduğu vurgulandı.
 
Açıklamada ayrıca İran rejiminin idam ettiği kadınların çoğunun aile içi şiddete maruz bırakıldığı ve meşru müdafaa nedeniyle tutuklandığının altı çizildi.