Afrika Çocuk Politikası Forumu’ndan hak ihlali raporu

  • 12:53 23 Kasım 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Afrika Çocuk Politikası Forumu’nun yayınladığı raporda kıta genelinde kadınların cinsel tacize maruz kaldığı ve kadın sağlığı hizmetlerinden yararlanamadığı yer aldı.
 
Afrika’daki genç kadınların hakları konusunda çalışmalar yürüten Afrika Çocuk Politikası Forumu, kadınların maruz kaldığı hak ihlallerini raporladı. Raporda, 52 ülkede en büyük gelişmenin kadın sünneti konusunda yaşandığı kaydedildi.
Kadın sünneti bazı ülkelerde azaldı
 
Yapılan çalışmalar sonucunda Sudan ve Mısır’ın başını çektiği ülkelerde kadın sünnetinin ciddi oranda azaldığının belirtildiği raporda, ancak genç kadınların hayatın diğer alanlarında hak ihlalleriyle sistematik olarak yüz yüze kaldığına yer verildi. Rapora göre Afrika’da genç kadınlar eğitim hakkından yararlanamıyor, çok genç yaşlarda evlendiriliyor; evde, okulda ve işyerinde cinsel, fiziksel ve duygusal tacize maruz kalıyor, sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor ve bazı ülkelerde mülk edinme haklarından mahrum tutuluyor.
 
Çad ve Güney Sudan kıtanın en kötüsü
 
Kuruluşun direktörü yaptığı açıklamada, “Afrikalı genç kadınlar, zararlı kültürel inançlar, erkek egemen tutumlar, ayrımcı kanunlar, politikalar ve eylemler ile uzun yıllardan beri karşı karşıya kalıyor. Bazı alanlardaki sınırlı gelişmeye rağmen kıta genelinde genç kadınlar her gün adaletsizlik geçeğiyle yüz yüze kalıyor. Bugün bir nesil bir bütün olarak yüzüstü bırakılıyor” dedi.
 
Raporda Çad ve Güney Sudan’ın genç kadınlar için kıtadaki en kötü ülkeler olduğu belirtildi. Her iki ülkede de erken yaşlarda evlilik ve kadınların okula gönderilmemesi konusunda kıtada en ağır sorunların yaşandığı bölgelerdir.
 
Moritanya bölgede en ileri ülke
 
Kıtada Moritanya ise kadın hakları konusunda en ileri ülke konumunda. Ülke geçtiğimiz dönemde kadın hakları konusundaki hukukunu uluslararası hukuka uygun hale getirdi.Kadın hakları konusunda Moritanya’yı Tunus, Güney Afrika, Seyşel Adaları, Cezayir, Cabo Verde ve Namibya takip ediyor.
 
Güney Sudan, Çad, Eritre, Kongo, Nijer, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Comoros kadın hakları konusunda listenin en altında yer alıyor.
 
18 yaşının altında 308 milyon genç kadına ev sahipliği yapan kıtada hala beş kadından sadece biri ortaokula gidebiliyor. Okulların üçte birinin su tesisatı bulunmuyor. Okullarda kadınlara yönelik cinsel saldırılar yüzünden okuldan alınma olayları da sık sık yaşanıyor.