Kore’de cinsiyetçi tavsiyelere tepki

  • 15:50 11 Ocak 2021
  • Dünya
 
HABER MERKEZİ - Güney Kore'nin başkenti Seul'de, hükümetin hamile kadınlara yönelik yayınladığı cinsiyetçi 'tavsiyeler' sosyal medyada tepki topladı.
 
Güney Kore'nin başkenti Seul'de, hükümetin hamile kadınlara yönelik yayınladığı cinsiyetçi 'tavsiyeler' sosyal medyada tepki topladı. Hükümete ait resmi bir internet sitesinde yayınlanan, hamilelere 'kilolarını korumaları' ve doğuma gitmeden önce 'eşleri için temiz kıyafet ve birkaç öğün yemek bırakmaları gerektiğini' söyleyen 'tavsiyeler' gelen tepkilerin ardından siteden kaldırıldı.
 
‘Yemek hazırlanması tavsiye edildi’
 
 'Seoul Şehri Gebelik ve Doğum Bilgi Merkezi'nin internet sitesinde yayınlanan 'kılavuzda', hamilelere doğum yaklaşırken 'yemek pişirmeye alışkın olmayan eşlerin' rahatlıkla ısıtabileceği birkaç öğün yemek hazırlamaları 'tavsiye' edildi. Hamilelerin, hastanede kaldıkları süre boyunca 'eşlerinin zahmete girmemesi için temiz iç çamaşırı, çorap ve gömlek hazırlayıp bırakması gerektiği' de öne sürüldü. 
 
Kılavuzda, 'sağlıklı bir kiloyu korumak için ev işlerinin ertelenmemesi gerektiği' belirtilirken şu ifadeler kullandı: "Hamilelikten önce giydiğiniz kıyafetleri, görülmesi kolay bir yere asın. Aşırı yemek yemeğe veya egzersizi atlamaya meyilliyseniz, kıyafetlere bakın."
 
Sosyal medyada tepki 
 
Sosyal medya üzerinden gelen tepkilerde, ifadelerin cinsiyetçi olduğu ve toplumsal cinsiyet normlarını pekiştirdiği belirtildi. Bir kullanıcı, "Evli kadınların eşlerinin hizmetçisi olduğu mu düşünülüyor" derken, başka bir kullanıcı ise "Hamileliğin sonuna doğru nefes almak bile zorlaşırken kocalarımıza iş çamaşırı ve yiyecek hazırlamamızı mı bekliyorlar" diye sordu.