Meksika’da 570 yıllık kadın heykeli bulundu

  • 15:49 12 Ocak 2021
  • Dünya
 
HABER MERKEZİ - Meksika'nın Körfez kıyısındaki bir narenciye bahçesinde kazı yapan çiftçiler, 1,8 metre uzunluğunda bir kadın heykeli buldu.
 
Meksika’nın Körfez kıyısındaki bir narenciye bahçesinde kazı yapan çiftçiler bir tanrıçadan daha çok elit bir kadını veya ikisinin bir karışımını temsil eden 1,8 metre uzunluğunda çarpıcı bir kadın heykeli buldu. 
 
NuJINHA’da yer alan ABCNEWS’ın haberine göre, Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü, bu tür bir heykelin Huasteca olarak bilinen bir bölgede ilk kez bulunduğunu açıkladı. Enstitü, oyma kadın heykelinin ayrıntılı bir saç şekline sahip olduğunu ve heykelin üzerindeki işaretlerin 1450-1521 tarihlerinden olduğunu işaret ettiğini belirtti. 
 
Kazı yeri her ne kadar eski İspanyol dönemi kalıntılarının olduğu El Tajín harabesine yakın olsa da heykel Azteklerin bazı etkilerini gösteriyor. Bahçeyi kazan çiftçiler heykeli bulduklarında hemen yetkililere bildirdiler. Kimilerine göre heykelin bulunduğu alan arkeolojik kazı alanı değil ve taş heykel buraya başka bir yerden taşınmış olabilir. 
 
Gizemini koruyor
 
Açık bir ağıza, büyük gözlere sahip olan heykelin tam olarak kimi tasvir ettiği halen bir gizem. Enstitü arkeoloğu María Eugenia Maldonado Vite, “Duruşuna ve kıyafetlerine bakılırsa, bir tanrıçadan çok bir hükümdar olabilir” açıklamasında bulundu.  Florida Üniversitesi'nde antropoloji profesörü olan Susan Gillespie ise heykeli “heykelin üzerinde İspanyol dönemi seçkin kadınların ve başka yerlerde kadın hükümdarların tasvirleri var” sözleriyle yorumluyor. “Sömürge dönemi Aztek belgeleri kadın hükümdarlardan ya da en azından taç giyecek olanlardan bahseder… Bu yüzden bu şaşırtıcı değil” diye ekliyor Susan, ona göre kadınlar Hispanik öncesi dönemde çok değerliydi ve konumlarını fetihten sonra büyük ölçüde kaybettiler. 
 
Kırmızı Kraliçe de tespit edilemedi
 
1994 yılında, Palenque'deki Maya harabesi bölgesinde, arkeologlar, kırmızı pigment nedeniyle Kırmızı Kraliçe olarak adlandırılan bir kadının mezarını buldu. Ancak mezarın MS 600 ile 700 arasında yapıldığı belirlenen kadının Palenque hükümdarı olup olmadığı hiçbir zaman kesin olarak tespit edilmedi.