İrlanda’da onlarca yıl içerisinde 9 bin çocuk katledildi

  • 09:06 13 Ocak 2021
  • Dünya
HABER MERKEZİ – İrlanda’da 1920-1990 yılları arasında “bekar anneler ve çocukları” için Katolik kilise tarafından yönetilen evlerde 9 bin çocuğun yaşamını yitirdiği ya da katledildiği ortaya çıktı. 
 
İrlanda’da “bekar anneler ve çocukları” olan ve Katolik kilise tarafından yönetilen evlerde 1920-1990 yılları arasında 9 bin çocuğun yaşam şartları, şiddet yüzünden ortaya çıktığı dün yayınlanan bir rapor ile kamuoyuna duyurdu.
  
Raporda, 18 “bekar anne ve çocuğun” evinin incelendiği belirtiliyor. Bu evler genelde bekar olan ve hamile kalan kadınların gözlerden uzak bir şekilde doğum yapması için onlarca yıl boyunca kullanılmış.
 
Cork bölgesinde Bessborough’taki evlerden birinde 1943 yılında birinci doğum gününü göremeden ölen çocuk oranının yüzde 75 olduğu belirtiliyor.
 
Bu evlere özellikle tecavüze uğramış kadınların gönderildiği ve tecavüz sonucunda doğan çocukların sayısının çok yüksek olduğu da raporda yer alıyor. 
 
Rapora ilişkin açıklama yapan Çocuk Bakanı Roderic O’Gorman, “Rapor onlarca yıl boyunca İrlanda’daki baskı politikası ve kadın karşıtlığının uygulanma boyutunu gözler önüne seriyor” diyor. 
 
İrlanda Başbakanı Micheál Martin, bu hafta İrlanda tarihinin “zorlu ve utanç verici” bölümü için özür dileyecek.
 
Hükümet ise kadın ve çocuklara tazminat ödeyeceği, katledilenlerin kimlik tespiti için de cenazelerin çıkarılacağını da açıkladı.
 
Rapor İrlanda’daki Katolik kiliselerdeki cinsel saldırılı, sübyancı rahipler ile pansiyonlara yerleştirilmiş kız çocuklarının istismara maruz bırakılmasına ya da evli olmayan kadınların doğurduğu çocukların illegal bir şekilde evlatlık verilmesine ilişkin hazırlanan raporlara ekleniyor.