14 yılda 43 milyon hektar orman yok edildi

  • 11:44 14 Ocak 2021
  • Dünya
 
HABER MERKEZİ - WWF tarafından yayınlanan son rapora göre, dünyadaki ormansızlaştırma faaliyetleri artarken, sadece son 14 yılda Irak büyüklüğünde ormanlık alan yok oldu.
 
WWF raporuna göre, doğal veya insan kaynaklı nedenlerle dünyadaki ormanlık alanlarda yaşanan kıyım sürüyor. Raporda, sadece 2004-2017 arasındaki 14 yıllık süreçte 43 milyon hektar ormanlık alan yok oldu. Bu ise 435 bin kilometrekarelik Irak’ın topraklarına eşit bir alan demek.
 
'Orman katliamları alarm verici düzeyde'
 
Europe 1 radyosuna konuşan WWF Genel Direktörü Véronique Andrieux, son 14 yılda orman katliamlarının ‘alarm verici’ düzeyde olduğunu söyledi. Andrieux’nun verdiği bilgilere göre, Güney Amerika’daki Amazonlar ve Cerrado savanaları; Afrika’da Kongo havzası, Güneydoğu Asya’da Borneo ve Sumatra yarımadaları ile Çin, Vietnam ve Tayland gibi ülkelerden geçen Mekong nehri havzalarındaki ormanlar büyük tehdit altında.
 
Ormanlar tarımsal alanlara çevriliyor
 
WWF’ye göre başta Güney Amerika’daki Amazonlar olmak üzere dünya üzerindeki ormanlık alanlar üzerindeki en büyük tehdit, her geçen yıl artan tarımsal faaliyetler. Bunlar arasında ise özellikle hayvan besiciliğinde kullanılan soya üretimi geliyor. Bu amaçla geniş ormanlık alanlar tarıma elverişli hale getirilerek yok ediliyor.
 
Yol ve benzeri alt yapı çalışmalar da nedenler arasında 
 
İnsan kaynaklı orman katliamlarının diğer nedenleri arasında ise yol gibi altyapı çalışmaları, orman sanayi veya başta Afrika’da olmak üzere geçimlik tarımsal faaliyetler geliyor.
 
Tüketim alışkanlıkları gözden geçirilmeli çağrısı 
 
Tarımsal amaçlarla ormanların yok edilmesi, günümüzdeki beslenme dahil tüketim anlayışının da en önemli sorun olduğunu gösteriyor. Raporda, beslenme başta olmak üzere tüketim alışkanlıklarının gözden geçirilmesi gerekliliği üzerinde duruluyor. 
 
Salgın tehlikesi
 
Ormanların yok olması küresel ısınmaya neden olan karbondioksit (CO2) salınımlarının artmasına neden olmasıyla biliniyor. Ancak WWF raporunda dikkat çekilen bir diğer tehlike ise, hayvan kaynaklı hastalıkların neden olacağı salgınların artması.
 
İnsanlık tehdit altında
 
WWF Direktörü’ne göre, ormanların yok edilmesi durdurulamazsa, Covid-19 dünyadaki son salgını olmayacak ve daha birçok salgın insanlığı tehdit etmeye devam edecek.