İsveç'te kadınlardan cinsel saldırı ve istismara karşı 'flash mob' eylemi

  • 12:56 5 Aralık 2017
  • Dünya

 

HABER MERKEZİ - İsveç'te kadınlar, '#MeToo' kampanyası kapsamında sosyal medyada örgütlenerek, ülkenin birçok kentinde, cinsel saldırıya ve istismara karşı eylem düzenledi. Kadınlar ayrıca, sosyal medyada örgütledikleri 'flash mob' eylemini yaygınlaştıracaklarını duyurdu. 
 
ABD'de aralarında sanat sinema, spor ve siyaset alanında bulunan çok sayıda kadının maruz bırakıldığı cinsel istismar ya da cinsel saldırıyı kamuoyuna duyurmuştu. Neredeyse her gün yeni açıklamalar yaparak cinsel saldırı ve istismarın yaygınlığına dikkat çeken kadınların başlattığı "#MeToo" kampanyası kapsamında İsveç'te de eylemler yapıldı. Geçen Pazar günü kadınlar, başta başkent Stockholm olmak üzere ülkenin bir çok yerinde gerçekleştirdikleri eylemlerle cinsel saldırının ve cinsel istismarın son bulmasını istedi. 
 
Sosyal medya üzerinden örgütlenen eylemlere her yaş ve meslekten katılan kadınlara, eyleme katılan Eşitlik Bakanı Åsa Regner ve Çalışma Bakanı Ylva Johansson da destek verdi. 
 
Eylemde konuşan Asa, kadınlara yönelik adaletsizliklere son vermenin zamanının geldiğini söylerken, Çalışma Bakanı Ylva ise, iş yerlerinde gerçekleşen cinsel tacizlerin engellenmesi için iş piyasasının taraflarını toplantıya davet edeceklerini duyurdu. 
 
Öte yandan Çalışma Bakanı Ylva, işveren örgütleri ve işçi sendikalarını cinsel taciz ve saldırılara karşı alınacak önlemleri tartışmak için toplantıya çağırdı.
 
Bu arada  #MeToo etiketiyle çağrılar yayınlayan gruplar, Sergel Meydanı'nda yüzlerce kadının katıldığı eylem düzenledi. 15 dakikalık eylemin ilk 5 dakikasında suskun kalan kadınlar 6. dakikadan itibaren çığlıklar atarak, düdükler ile enstrümanlar çalarak cinsel saldırı ve istismarı protesto etti. 
 
Kadınlar aynı zamanda, sosyal medya üzerinden örgütledikleri "flash mob" eylemlerini yaygınlaştırarak sürdüreceklerini duyurdu.
 
İsveç'te '#MeToo' kampanyası
 
"#MeToo" kampanyasının yayılmasıyla birlikte, neredeyse İsveç'te tüm partiler, taciz suçlamalarıyla ilgili soruşturma başlattı. Çevre Partisi Yeşiller, Sosyal Demokrat İşçi Partisi ve Moderat Parti, cinsel tacizle suçlanan yöneticiler ve üyeleri hakkında soruşturma başlattıklarını belirtirken, Liberal Parti ve Hıristiyan Demokratlar, kendilerine cinsel tacizle ilgili şikayet gelmediğini söyledi. Feminist İnisiyatif Partisi'nin bir yöneticisi cinsel taciz suçlamalarından sonra görevinden ayrıldı.
 
Partiler,  "#MeToo"  kampanyasından sonra cinsel baskı ve tacize karşı aktif mücadeleyi yoğunlaştırdıklarını açıkladı.
 
Flash mob nedir?
 
Flash mob, birbirini tanımayan bir grup insanın internet üzerinden, e-posta veya sosyal ağlar vasıtasıyla daha önceden belirlenen yer ve zamanda, yine önceden kararlaştırılan bir eylemi gerçekleştirdikleri sosyal aktivite.