Yılın kişisi: Cinsel tacize karşı sessizliğini bozanlar

  • 17:18 6 Aralık 2017
  • Dünya

 

HABER MERKEZİ - Time dergisi bu sene yılın kişisi olarak #MeToo eylemi ile cinsel taciz konusunda sessizliği bozanları seçti. 
 
Her sene Time dergisi tarafından belirlenen ‘yılın kişisi’ unvanı bu sene cinsel tacize karşı sessizliğini bozanlara verildi. Dergiye göre cinsel taciz karşıtı sosyal medya kampanyası olan #MeToo eylemi yılın en etkileyici olayı oldu. Time Yazı İşleri Müdürü Edward Felsenthal bu tercihi neden yaptıkları, “Bu on yıllardır gördüğümüz en hızlı gelişen sosyal değişim. Kendilerini öne atıp hikâyelerini anlatan yüzlerce kadının -ve bazı erkeklerin- bireysel eylemleriyle başladı” diyerek açıkladı.
 
TIME dergisi 2017 için 'Yılın Kişisi'ni açıklamadan önce finale kalan 10 kişi ve kurumu duyurmuştu.
 
 Finalistler arasında ABD Başkanı Donald Trump, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, aktivist atlet Colin Kaepernick, bu yıl dünyanın en zengin insanı olan Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve Trump'ın ekibinin Rusya ile olası bağlarını soruşturan komisyonun başındaki eski FBI Direktörü Robert Mueller de bulunuyordu.