Plaza de Mayo Büyükanneleri 126'ncı toruna ulaştı

  • 12:43 7 Aralık 2017
  • Dünya

 

HABER MERKEZİ - Arjantin’de askeri dikta rejimi döneminde kaybedilen Violeta Ortolani ve Edgardo Garnier’ın başka bire aileye evlatlık verilen kızları Adrina’ya ulaşıldı. Adriana, Plaza de Mayo Büyükanneleri’nin bulduğu 126’ncı torun oldu. 
 
Arjantin’de 1945’ten bu yana kaybedilen çocukları ve torunlarının akıbetini soran Plaza de Mayo Büyükanneleri,  ülkede askeri dikta döneminde kaybedilen Violeta Ortolani ve Edgardo Garnier’in kızları Adriana’ya ulaştı.  Doğduğunda annesinden zorla alınan Adriana, Plaza de Mayo Büyükanneleri tarafından bulunan 126’ncı çocuk oldu. Konuya ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan Adriana, kendisini büyüten çiftin yaşamını yitirmesinin ardından, birinin ona gelip çiftin biyolojik çocuğu olmadığını söylediğini aktardı.
 
4 ay boyunca bekledi
 
BBC’de yer alan habere göre Adriana, “Cumartesi günü öğrendim ve Pazartesi günü Büyükanneler’e gitmiştim bile. Doğum tarihimden ötürü zorla kaybedilen kişilerden birinin kızı olup olmadığımı öğrenmek istedim” dedi. Adriana, bu gelişmelerin ardından DNA testi yaptırdığını, ancak teste rağmen 4 ay boyunca Büyükanneler’in askeri dikta döneminde kaybedilen kişilerin yakınlarının bulunduğu veri tabanında eşleşme olmadığını anlattı.
 
'Terk edildiğimi düşünmeye başlamıştım'
 
Biyolojik anne ve babası hakkında “Terk edildiğimi, birine verildiğimi, satıldığımı, beni istemediklerini düşünmeye başladığım” diyen Adriana, Ulusal Kimlik Hakkı Komisyonu’ndan sahip oldukları bilgiyi yüz yüze paylaşmak istediklerini belirten bir telefon aldığını aktardı.Komisyon, Adriana’ya Violeta Ortolani ve Edgardo Garnier’in çocuğu olduğunu söyledi.
 
Violeta ve Edgardo kimdir?
 
Violeta Ortolani ve Edgardo Garnier, mühendislik eğitimi gördükleri La Plata şehrinde sol öğrenci grupları arasında aktif rol oynuyordu.
 
Ortolani, 1976 yılının Aralık ayında 8 aylık halimeyken gözaltına alınmış; Adriana ise annesi gözaltındayken bir ay sonra dünyaya gelmişti.
 
Garnier ise zorla kaybedilen Violeta ve çocuğunu ararken gözaltına alınmıştı. Violeta Ortolani ve Edgardo Garnier’e bir daha ulaşılamamıştı. Çift, askeri dikta döneminde zorla kaybedilen 30 bin kişiden sadece ikisiydi.