Yayıncılık alanında kadınların yüzde 54'ü cinsel tacize maruz bırakıldı

  • 14:52 9 Ocak 2018
  • Dünya

 

HABER MERKEZİ - The Bookseller dergisinin yaptığı ankete göre dünya genelinde yayıncılık alanında kadınların yüzde 54'ü cinsel tacize maruz bırakılıyor. 
 
Bianet'in haberine göre İngiltere menşeli The Bookseller dergisinin yıl sonu sayısında yayınladığı ankete göre dünya çapında yayıncılık alanında çalışan kadınların yüzde 54'ü erkeklerin ise yüzde 34'i cinsel tacize maruz bırakıldığını açıkladı. Ankete katılan 338 kişiden 2'si ise cinsel saldırıya maruz bırakıldığını söyledi. 
 
Ankete katılanlardan yüzde 83.57'si kadın, yüzde 15'i erkek, yüzde 1 buçuku ise LGBTİ bireylerden oluşuyor.  Rapor edilen taciz olayları ise daha çok mağazalardaki kitap satıcıları, irili ufaklı yayıncılar, yazarlar, organizatörler ve serbest çalışanlar üzerinden yaşanıyor. 
 
Maruz bırakıldıkları tacizi ifşa edenler, kendilerinin "iş sohbeti" adı altında iş yeri ya da iş bağlantılı etkinliklerde tacize maruz bırakıldıklarını söyledi. 
 
Ankette çıkan sonuca göre, tacizde bulunanların daha üst pozisyondaki erkek meslektaşlar, yazarlar ya da müşteriler olduğu belirtiliyor. 
 
'Söylemek çok zor'
 
Tacize maruz bırakılanların yüzde 66'sı kendilerine yönelik girişimlerin direkt olarak iş bağlantılı ya da iş yerinde gerçekleştiğini söyledi. Yayıncılık alanında tacize maruz bırakılanlar, "Bazı yazarların nerede duracağını bilmeyeceğini söylemek bile üzüncü, onlar yaptığımız işin en önemli unsurları ve bir şey söylemek bile çok zor oluyor " diyor.
 
'Nezaket davet olarak algılanıyor'
 
Kitap mağazası çalışanları arasında rapor edilen tacizlerin yüzde 61'inde ise tacizin mağazayı gezen müşteriler, meslektaşları ya da ziyaretçi yazarlar tarafından gerçekleştiğini söylüyor. Kitap mağazası çalışanı bir kadın,  "Anlaşılan o ki eğer hizmet sektöründeyseniz erkek müşteriler sizin iş icabı gösterdiğiniz nezaketi bir davet olarak algılayabilir. Gün içinde çalışırken mağazayı ziyaret edenler tarafından çok sayıda teklif aldım" diye belirtiyor. 
 
Ankete katılanların hem fikir olduğu bir diğer konuda bu taciz vakalarının bazı yayınevlerinde üst pozisyonlarda çalışanlardan biri dahil olmuşsa gözerde edildiği oluyor. 
 
Ankete katılan kadın yayınevi çalışanlarından biri tacizde bulunan bir erkek çalışanın bir süre sonra terfi ettirildiğini görünce kendisine burada yeri olup olmadığını sorguladığını dile getiriyor.
 
Tacize maruz bırakıldığını dile getiren kadınlardan sadece yüzde 29.9'u bunu bildirdiklerini söylerken, tacize maruz bırakıldığını söyleyen erkeklerden yüzde 36.8'i durumu rapor ettiğini ifade ediyor. 
 
Hem kadınların hem de erkeklerin maruz bırakıldığı tacizi gizlemenin başlıca nedenleri arasında ise, korku, utanç ve gelecekteki iş ilişkilerini etkileme endişesi sıralanıyor.