Bilim insanları: Kadınlar biyolojik olarak daha güçlü

  • 18:51 9 Ocak 2018
  • Dünya

 

HABER MERKEZİ - Güney Danimarka Üniversitesi'ndeki bilim insanları, yaşam koşullarının hem erkekler hem de kadınlar için oldukça sert olduğu kıtlık, salgın gibi kriz dönemlerinde, kadınların çok daha uzun yaşadığını gösterdi. 
 
İngiliz Daily Telegraph gazetesinde yer alan araştırma, yaşam koşullarının hem erkekler hem de kadınlar için oldukça sert olduğu kıtlık, salgın gibi kriz dönemlerinde, kadınların çok daha uzun yaşadığını gösterdi. Güney Danimarka Üniversitesi'nin araştırmasında, zorlu dönemlerde kayıtlara geçen kadın ve erkek ölüm oranları karşılaştırıldı. İrlanda'da 1845 ve 1849 yılları arasında yaşanan patates kıtlığı sırasında, iki cinsiyet grubu için de 38 yaş olan beklenen yaşam süresinin, kriz tırmandığında erkeklerde 18, kadınlarda ise 22 olduğu belirtildi. 
 
Kız bebekler daha uzun yaşadı 
 
İsveç'te 1772-1773 yılları arasında ve Ukrayna'da 1933 yılında milyonlarca kişinin ölümüne neden olan kıtlık felaketleri sırasında da, benzer bir durum görüldü.19'uncu yüzyılda İzlanda'da görülen kızamık salgınlarında da, kadınlar erkeklere göre iki yıl daha uzun yaşadı. Bilim dergisi PNAS'ye konuşan araştırma ekibinden Epidemiyoloji Profesörü Virginia Zarulli, ölüm oranlarının çok yüksek olduğu bu dönemlerde özellikle bebek ölümlerinde farklılık gözlemlediklerini söyleyerek, “Salgın ve kıtlık dönemlerinde yeni doğan kız bebeklerin yeni doğan erkek bebeklere oranla hayatta kalmaya daha meyilli olması, çok çarpıcı” dedi. 
 
Tek istisna var 
 
Araştırmada istisna olan tek tarihi vaka, Trinidad'da yaşanan köle ticareti. Hayatta kalan erkeklerin sayısı bu dönemde kadınlara göre daha uzun yaşadı. Araştırmacılar bunu erkek kölelerin kadın olanlara göre daha değerli olduğunu düşünen köle tacirlerinin, hayatta kalmaları için erkekleri hayatta tutmaya daha çok çabalamasıyla açıklıyor.
 
Kadın 9 ay hayatta kalma mücadelesi veriyor 
 
Aynı araştırmada, biyolojik olarak kadınların erkeklere göre daha 'dayanıklı' olduğuna dikkat çekiliyor. Araştırmada kadınların daha uzun yaşamalarının nedenlerinden biri olarak hormonlar gösterildi. Kadınlarda görülen östrojen hormonunun antienflamatuvar (bir maddenin iltihap azaltıcı niteliği) özelliğinin olması sayesinde vücuttaki damar yolu sistemini koruduğu belirtilirken, erkeklerin salgıladığı testosteron hormonu ise birçok ölümcül hastalık için risk teşkil ederken, bir yandan da bağışıklık sistemine zarar verdiği ifade edildi. Evrim teorisyenleri ise, kadınların doğum yapabilmek için en az dokuz ay hayatta kalma mücadelesi verirken, bağışıklık sisteminin de güçlendirdiğini bunun da daha uzun yaşamada önemli etkenlerden biri olduğunu söyledi.