Pakistan'da halk cinsel istismara karşı sokakta

  • 12:27 10 Ocak 2018
  • Dünya

 

HABER MERKEZİ - Pakistan'ın Kasur kentinde cinsel istismara maruz bırakıldıktan sonra katledilen  Zainab'ın cenazesi bulundu. Kent halkı saldırganların yakalanması için sokağa çıktı. 
 
Pakistan'ın Kasur kentinde bulunan Kashmir Chowk bölgesinde 5 Ocaktan bu yana kayıp olan 7 yaşındaki Zainab'ın cenazesi bulundu. Otopsi raporunda çocuğun istismara maruz bırakıldığı daha sonra katledildiği ortaya çıktı. Olayın duyulmasının ardından Kasur'da yüzlerce kişi sokağa çıkıp protesto gösterisi düzenleyerek yolları kapattı.
 
Protestocular geçen yıl en az yedi çocuğun kaçırdıktan sonra cinsel istismara maruz bırakılıp katledildiğini belirterek, bugüne kadar hiçbir suçlunun yakalanamadığına dikkat çekti.
 
Sekiz saat boyunca dışarda eylem yapan halk, polisin saldırganları yakalama sözüne karşılık eylemi sonlandırdı. 
 
Öte yandan kentteki esnaf da Chandni Chowk ve Shahbaz bölgelerinde protesto gösterileri yapacaklarını duyurdu. Sivil toplum üyeleri ve politikacılar da suçluların derhal yakalanıp adalete teslim edilmelerini ve olayın kapsamlı bir şekilde soruşturulmasını talep etti.
 
Punjab Bölgesi Başbakanı Shehbaz Shariff de, Punjab Emniyet Müdürlüğü müfettişlerinden konuyla ilgili rapor istediğini açıklayarak çocuğun ailesine suçluların yakalanacağı sözü verdi.