Almanya'daki kadın oyunculardan cinsel taciz açıklamaları

  • 15:32 10 Ocak 2018
  • Dünya

 

HABER MERKEZİ - Almanya'da üç kadın oyuncu, film ve dizi yönetmeni Dieter Wedel tarafından cinsel tacize maruz bırakıldıklarını açıkladı. 
 
ABD'deki kadın oyuncuların yönetmen Harvey Weinstein tarafından cinsel saldırıya maruz bırakıldıklarını açıklamalarının ardından Almanya'da da benzer bir cinsel saldırı açıklaması yapıldı. Almanya'da kadın oyunculardan Jany Tempel, Patricia Thielemann ve ismini açıklamak istemeyen diğer kadın oyuncu,  ülkenin en tanınan televizyon film ve dizi yönetmenlerinden Dieter Wedel tarafından cinsel tacize maruz bırakıldıklarını açıkladı. 
 
Kadınların yüzde 43'ü cinsel tacize maruz bırakıldı
 
Kısa süre önce ülkede yapılan bir ankete katılan kadınların yüzde 43'ü en az bir kere cinsel tacize maruz bırakıldığını söylemişti.  Anket sonuçlarına göre, cinsel tacizlerin yüzde 14'ü kamusal alanda, yüzde 13'ü özel alanda, yüzde 10'u ise işyerinde yapılıyor. Tacizde ise yüzde 28 ile fiziksel temas ve yüzde 24 ile imalı sözler, en yaygın cinsel taciz biçimleri olarak kaydedilmişti. 
 
'Hayır, hayır demektir'
 
Öte yandan geçtiğimiz yıl Almanya'da cinsel saldırılara ilişkin cezalar arttırılmıştı. "Hayır, hayır demektir" yasası olarak tanınan yeni düzenlemeye göre kadınların kendilerini aktif şekilde koruyamadığı tüm cinsel şiddet vakaları, cinsel saldırı kapsamında cezalandırılıyor. Buna göre, kadınların yüz işaretleri ve sözlü ifadeyle istemediği eylemi belirtmesi de ceza kapsamına girerken, "hayır" demesine rağmen isteği dışında hareket etmesinin cezası ise 5 yıla kadar hapis.