Suudi Arabistan'da kadınlar yalnız seyahat edebilecek

  • 11:01 12 Ocak 2018
  • Dünya

 

HABER MERKEZİ - Suudi Arabistan'da yeni yapılacak düzenlemede 25 yaşından büyük kadınlar yanlarında bir erkek olmadan tek başına seyahat edebilecek.
 
Suudi Arabistan'da, kadınlara ehliyet verilmesi kararının ardından başka bir adım daha atıldı. Suudi Arabistan Turizm ve Ulusal Miras Komitesi (SCHT) Genel Müdürü Ömer El Mübarek, 25 yaş ve üzeri kadınların Suudi Arabistan'ı tek başına ziyaret edebileceklerini açıkladı. "Turist vizesi, tek girişlik vize olacak ve en faz 30 gün geçerli sayılacak" diyen Ömer, vize uygulamasının iş, hac ve umre ziyaretlerinden bağımsız olduğunu söyledi. Ömer, ayrıca turizm komitesinin IT departmanının turist vizelerinin çıkarılması için bir elektronik sistem oluşturduğunu söyledi.
 
Turizm sektörünü canlandırmak isteyen Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Kızıldeniz'de 50 ıssız adada inşa edilecek bir tatil merkezi ile uluslararası turizm projesini gerçekleştirileceğini açıklamıştı.
 
Suudi Arabistan Kraliyet Divanı, Eylül ayında yayınladığı kararnameyle kadınların ehliyet alarak araç kullanmasına imkan sağlanacağını duyurmuştu.