İsveçli kadınlar cinsel saldırı ve şiddete karşı alanlara çıktı

  • 18:51 12 Ocak 2018
  • Dünya

 

HABER MERKEZİ - İsveç’te kadınlar cinsel saldırı, şiddet ve faillerin yargı karşısına çıkarılması talebiyle meydanlara çıkarak mum yaktı.
 
İsveç’te kadınlara yönelik cinsel saldırı, şiddet ve faillerin yargı karşısına çıkarılması talebiyle birçok yerleşim biriminde kadınlar, meydanlara çıkarak mum yaktı. 100 kadın kuruluşunun çatı örgütü İsveç Kadın ve Genç Kızlar İçin Yardım Kuruluşları Federasyonunun (ROKS) çağrısı üzerine eş zamanlı olarak yapılan eylemlerde, konuşan ROKS temsilcileri, polis ve mahkemeleri kadınlara yönelik cinsel taciz ve şiddete gereken ilgiyi göstermemekle eleştirdiler. Politikacılara da cinsel suçların kapsamlı olarak soruşturulması için polis ve mahkemelere daha fazla kaynak aktarılması için girişimde bulunma çağrısında bulundular. 
 
Gösterilerde, Stockholm’un Fittja semtinde uyuşturucu bağımlısı bir kadını cinsel saldırıya maruz bırakmaktan yargılanan 5 erkek hakkında mahkemenin beraat kararı vermesi de kınandı. 
 
‘Cinsel saldırıya karşı yapılanlar büyük önem taşıyor’
 
ROKS Başkanı Zozan İnci, #Metoo kampanyasına katılan kadınların cinsel tacize karşı başlattıkları mücadelenin umut verici olduğunu belirtmekle birlikte ortaya çıkan taciz vakalarına karşı yapılması gerekenlerin büyük önem taşıdığına vurgu yaptı. Kadınların şiddet ve tacize uğrama korkusuyla geceleri dışarı çıkmaktan kaçındıklarına dikkat çeken Zozan, kadına yönelik şiddetin engellenmesine öncelik verilmesi için yasalarda düzenleme yapılmasını talep etti. 
 
‘Şiddet daha çok dört duvar arası evlerde yaşanıyor’
 
İsveç’in ikinci büyük kenti Göteborg’da Gustaf Adolf Meydanı'ndaki gösteride konuşan ROKS yöneticilerinden Anna-Lena Mellqvist de, kadınların yüzde 56’sının cinsel taciz, yüzde 34’ünün de cinsel şiddete maruz bırakıldığını söyledi.  Şiddetin genellikle dört duvar arasında evlerde gerçekleştiğine ve istatistiklere girmediğine dikkat çeken Gustaf, 2016 yılında gerçekleşen 20 bin 300 cinsel suçtan sadece yüzde 12’sinin yargı tarafından karara bağlanmasını yetersiz bularak eleştirdi.
 
ROKS tarafından eylemlerle ilgili yapılan yazılı açıklamada ise, ROKS’un polisin tüm cinsel suçları itina ve profesyonelce soruşturması ve tüm polis merkezlerinde cinsel suçları inceleyen uzmanların da aralarında bulunduğu özel gruplar oluşturulması talep edildi.