İnsan hakları savunucusu Asma Jahangir hayatını kaybetti

  • 13:27 12 Şubat 2018
  • Dünya

 

HABER MERKEZİ - Pakistanlı insan hakları ve demokrasi savunucusu avukat Asma Jahangir, geçirdiği kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi. 
 
Pakistanlı insan hakları savunucusu ve avukatı Asma Jahangir, 66 yaşında hayatını kaybetti. Kızı Munizae, Asma'nın Pazar günü geçirdiği kalp krizi nedeniyle Lahor'da hayatını kaybettiğini duyurdu. 
 
Pakistan Başbakanı Shahid Khaqan Abbasi, Asma hakkında, hukukun üstünlüğünü, demokrasiyi ve insan haklarını koruma yönündeki katkılarına dikkat çekti. 
 
'Aramızda olmadığına inanamıyorum'
 
Kız çocuklarının eğitimi için mücadele den Nobel Barış Ödülü sahibi Malala Yousafzai, Asma hakkında Twitter'da yaptığı açıklamada şöyle dedi: "Demokrasi ve insan hakları savunucu Asma Jahangir'i kaybettik. Bir hafta önce Oxford'ta tanıştım. Aramızda olmadığına inanamıyorum. Ona en iyi saygı, insan hakları ve demokrasi için mücadeleye devam etmektir." 
 
Asma, Getty'de 1983'te demokrasiyi yeniden inşa etme kampanyasında yer aldığı için tutuklanmış,   yaşamını demokrasi ve özgürlük için kadınların, çocukların ve dini azınlıkların haklarını savunmaya adamıştı. 
 
Demokrasiyi yeniden tesis etme kampanyasında yer aldı
 
Asma, 1980'lerde General Muhammed Ziya-ul-Haq'ın "İslamlaşma" programında ortaya atılan yasalarını eleştirmişti. Ülkedeki demokrasiyi yeniden tesis etme kampanyasında yer alan Asma, 1983'te tutuklanmıştı. Asma, 2007'de ise Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref'e muhalefet ettiği için ev hapsinde tutuldu. 2004 yılından 2010 yılına kadar BM'de raportör olarak görev yapmış ve ölümünden önce İran'da insan haklarını denetleyen bir örgüt adına çalışma yürütmüştü. 
 
Arka planda ise bir avukat olarak Pakistan İnsan Hakları Komisyonu'nun kurucu üyesi ve Yüksek Mahkeme Barosu eski başkanı olan Asma, son yıllarda kapatılma tehdidi atlında olan birkaç sivil toplum örgütünün yanı sıra bir çok kayıp aktivistin ailelerini temsil etmişti.