Sosyal medya çocukları olumsuz etkiliyor

  • 19:03 12 Şubat 2018
  • Dünya

 

 
 
HABER MERKEZİ – İngiltere’de sosyal medyanın çocukların akıl sağlığı üzerindeki etkilere dair yapılan araştırma sonucunda uyarı bildirimi, işaret ve okullarda bunun eğitiminin verilmesi istendi. 
 
İngiltere’de Dr. Rangan Chatterjee, çocukların sosyal medya kullanımı ile akıl sağlıkları arasındaki bağlantıya dair çok sayıda kanıt gördüğünü söyledi. BBC Türkçe’de yer alan habere göre, 16 yaşındaki bir çocuğun kendisine zarar verdiğini söyleyen Rangan, bu ve benzeri durumlar için bir çözüm önerdi. Çocuğun sosyal medyadan uzaklaşmasına dair uyguladığı yöntemin başarılı olduğunu belirten Rangan, başlangıçta bir saat, sonrasında bu süreyi uzatarak çocuğun sağlığına kavuşmasını sağladı. 
Rangan, "Sağlık durumunda önemli bir iyileşme olduğunu söyledi ve altı ay sonra annesinden bir mektup aldım. Okulda daha mutlu ve etrafıyla ilişkilerinde daha ilgili bir hale geldiğini söylüyordu" dedi. 
 
‘Kurallara ihtiyacımız var’
 
Bu ve benzeri vakalar, Rangan’ın sosyal medyanın çocukların hayatında oynadığı rolü sorgulamasına yol açtı.  Rangan, "Sosyal medya akıl sağlığı üzerinde olumsuz etki yapıyor. Bunun büyük bir sorun olduğunu düşünüyorum. Kurallara ihtiyacımız var. Teknolojinin bize zarar vermek yerine yarar sağlaması için toplumu nasıl eğitebiliriz? Bazı çocuklar sırf kendilerini strese sokan mesajlar almamak için bilerek telefonlarını kaybediyor ya da bozuyor” diye belirtti. 
 
Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde bir grup ABD’li çocuk sağlığı uzmanı Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’e çocuklar için geliştirilen mesajlaşma uygulaması Messenger Kids’i kapatma çağrısında bulundu. 
 
Çocukların ruh halinde değişim
 
Uzmanlar, çocukların platformu kullanmaya teşvik edilmesinin sorumsuzca olduğuna dikkat çkerek, buna kanıt olarak, sosyal medya kullanımı yüzünden ruh hallerinde ciddi değişimler görülen çocukları ve Facebook ile sahip olduğu Instagram’da yer alan fotoğraflar nedeniyle vücutlarından memnun olmayan 10 yaşındaki kız çocuklarını gösterdiler. 
 
İngiltere Kraliyet Kamu Sağlığı Vakfı'nın 2017'de yaptığı bir araştırmada 11-25 yaşları arasındaki bin 500 çocuktan sosyal medya kullandıkları sıradaki ruh hallerini izlemeleri istendi.
 
Snapchat ve Instagram en olumsuz etkiye sahip
 
Yapılan araştırmaya göre, en çok yetersizlik ve kaygı yaratan platformlar Snapchat ve Instagram. En olumlu etkiyi ise YouTube yapıyor. 10 katılımcıdan yedisi Instagram'ın vücutlarıyla ilgili olarak kendilerini daha kötü hissettirdiğini ve söylerken, 14-24 yaş arasındakiler de Instagram ve Facebook'un kaygılarını artırdığını belirtti.
 
Araştırma sonucunda yapılması istenen üç belirli değişiklik ise şöyle sıralandı: 
 
“*Bir çocuğun internette belirli bir süreyi geçirmesinden sonra uyarı bildirimi yapılması,
 
*Dijital olarak oynanmış fotoğraflara işaret konulması,
 
*Okullarda sosyal medyanın sağlıklı kullanımı dersi verilmesi.”