Suudi Arabistan'da kadınlar başsavcılık kadrolarına alınacak

  • 11:47 13 Şubat 2018
  • Dünya

 

HABER MERKEZİ - Suudi Arabistan'da başsavcılıkta boşalan kadroların doldurulması için üniversite mezunu kadınların göreve alabileceği duyuruldu. 
 
Dünya genelinde kadın hakları noktasında en geride olan ülke olarak bilinen Suudi Arabistan'da son bir yıl içerisinde kadınların talepleri doğrultusunda atılan adımlara bir yenisi daha eklendi. Ülkede Kültür ve Enformasyon Bakanlığı Uluslararası İletişim Merkezi tarafında yapılan açıklamada, başsavcılıkta boşalan kadroların doldurulmasında üniversite mezunu kadınların da göreve alabileceği belirtildi. 
 
Başsavcılığın ülke tarihinde ilk defa kadın çalışanlara kapılarını açtığına dikkat çekilen açıklamada, adaylarda Suudi Arabistan vatandaşı olmak ve üniversitelerin "İslam hukuku" bölümünü iyi dereceyle bitirmiş olmak gibi şartlar arandığı kaydedildi. 
 
Açıklamada, söz konusu kurumda çalışmak isteyen kadınların başsavcılığın internet sitesinden form doldurması talep edildi.
 
Kadınlar arasındaki işsizlik azalıyor
 
Suudi Arabistan yönetimi, bir süredir ülkenin imajını değiştirmek ve kadınlar arasındaki işsizlik oranını düşürmek amacıyla çeşitli yöntemlere başvuruyor. Bu çerçevede atılan adımlar neticesinde, ülkedeki istatistik kurumunun verilerine göre, 2016 sonunda yüzde 34 buçuk olan kadınlar arasındaki işsizlik, 2017'nin üçüncü çeyreği itibarıyla yüzde 32,7'ye geriledi.