UNICEF: Çocukları korumada başarısız olduk

  • 16:50 13 Şubat 2018
  • Dünya

 

HABER MERKEZİ - UNICEF,  koruması altındaki Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki çocukların BM bünyesindeki Fransız barış gücünde yer alan askerler tarafından cinsel istismara maruz bırakılmasına karşılık, çocukları korumada başarısız olduklarını duyurdu. 
 
Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) yaptığı açıklamada, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Fransız barış güçleri tarafından çocukların cinsel istismara maruz bırakıldıklarını doğruladı. Açıklamada, cinsel istismara maruz bırakılan çocuklara destek verilmesi gerektiği kaydedildi. 
 
'Çocuklara yardım etmede başarısız olduk'
 
The Guardian'da yer alan habere göre, geçtiğimiz yıl Mart ayında İsveç Televizyonu'nda Uppdrag Granskning tarafından yapılan bir programda BM'nin güvencelerine rağmen, çocukların birçoğunun evsiz olduğu ve sokakta yaşamak zorunda kaldığı belirtildi. Programda, UNICEF'in çocuklardan bazılarına yardım etme görevinde başarısız olduğu açıklanırken, ancak çocukların yerini belirlemek için adım attığını ve onlara destek sağladığı eklendi. 
 
'Oldukça şaşırtıcı'
 
UNICEF aracılığıyla tanınan kimi çocuklar için sonrasında hiç bir yardım yapılmadığı ifade edilirken, Marieke Van Santen, "Birleşmiş Milletler'in sadece bir iki kez değil, çoğu kez çocuklara yardım etmeyi başaramadığını fark etmek oldukça şaşırtıcı" dedi. 
 
Mission Investigate'in muhabiri Karin Mattison, BM Güvenlik Konseyi'nin Fransız askerleri tarafından kontrolü altında olan çocuklara yönelik cinsel istismarın raporlarını araştıran yetkililere kanıt sunmak için konuştu.
 
O günden bu yana BM barış güçleri tarafından çocuklara yönelik cinsel istismar ve saldırıya maruz bırakıldığına dair yeni bilgiler de ortaya çıktı.
 
'Çocukları korumak için adım atılmadı'
 
BM'nin Fransız barış güçlerinin ülkedeki çocuklara cinsel istismarda bunduklarına ilişkin bağımsız bir panel düzenlendi. Ayrıca UNICEF ve CAR'daki insan hakları savunucuları, çocukların tıbbi yardım ve insani yardım aldığını, ancak diğer çocukları korumak için adım atılmadığına işaret etti. 
 
UNICEF ise, çocukları koruyamadığı için bu durumu "derinden üzdü"  ifadesini kullanarak açıkladı. 
 
UNICEF'in Hollanda temsilciği konuyla ilgili yayınladığı bildiride, "Her şeyden önce, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde olanlar korkunçtu. Çocuklar asla istismar, şiddet ve sömürü kurbanı olmamalıdır. Bunun olması korkunç" sözlerini kullandı.