Savaş bölgelerinde istismar edilen binlerce çocuk evine döndü

  • 09:17 14 Şubat 2018
  • Dünya

 

HABER MERKEZİ - BM geçen yıl hükümetlere bağlı milislerin asker olarak kullanılarak istismara maruz bırakılan 5 bin çocuğun özgürlüğüne kavuştuğunu duyurdu. BM özel temsilcisi, çocukları çatışmaların dışında tutmanın uluslararası toplumun sorumluluğu olduğunu söyledi.
 
Birleşmiş Milletler (BM), geçen yıl hükümetlere bağlı birlikler ile milis grupların asker olarak kullanıp istismara maruz bıraktığı 5 bin dolayında çocuğu serbest bıraktığını açıkladı. DW'nin haberine göre, BM Çocuklar ve Silahlı Çatışma Özel Temsilcisi Virginia Gamba yaptığı açıklamada, çatışma bölgelerinde on binlerce kız ve erkek çocuğun silahlı gruplarca kaçırılarak savaşçı olarak kullanıldığına dikkat çekti.
 
Virginia, evine dönen çocukların fiziki ve psikolojik tedaviden geçirilmesi gerektiğini ve bu çocukların normal hayat sürdürebilecek duruma gelmelerinin uzun zaman alacağını kaydetti. 
 
BM'nin izlediği 20 ayrı çatışma bölgesinde çocukların savaşçı olarak kullanılmaya devam edildiğini ve çocukların şiddete maruz bırakıldığını ifade eden Virginia, bu çocuklara güven ve barış içinde yaşayabileceklerini gösterme görevinin yetişkinlere düştüğünün altını çizdi. 
 
Virginia, çocukları kurtarma ve bakımlarını üstlenme çalışmaları için dünya devletlerine çağrıda bulundu. Virginia, "Çocukları yeniden topluma kazandırmak için güçlü siyasi ve mali angajman gösterilmediği takdirde bu çocukların muhtemelen yeniden asker olarak kullanılacağını" dile getirdi.
 
BM'nin verilerine göre 61 silahlı grup, çocukları savaşçı, kurye, aşçı olarak kullanıyor, aynı zamanda bu çocuklar cinsel istismara da maruz bırakılıyor. Çocukların en kötü durumda oldukları ülkelerin başında Suriye, Irak, Güney Sudan, Somali ve Kongo geliyor.
 
BM istatistiklerine göre 2000 yılından bu yana bütün dünyada 115 bin dolayında çocuk özgürlüğüne kavuştu.