Hindistan'da kız çocukları ölüme terk ediliyor

  • 09:53 14 Şubat 2018
  • Dünya

 

HABER MERKEZİ - Hindistan'da hükümet yetkilileri tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ülkede her yıl iki milyon kız çocuğunun eksildiği belirtilirken, buna neden olarak kız çocukların doğduğunda yaşamına son verildiği ya da ölüme terk edildiği gösteriliyor. 
 
Hindistan'da hükümet yetkilileri, ülkede 20 milyondan fazla kız çocuğunun ya doğduğunda yaşamına son verildiği ya da ölüme terk edildiğini duyurdu. Yetkililer, ülkede her yıl iki milyon kız çocuğunun eksildiğini belirtiyor. DW'de yer alan habere göre, Hindistan da olağan bir durum olarak görülen bu duruma maruz bırakılan kadınlardan biri olan Prema, kız çocuk doğurduğu için şiddete maruz bırakılıyor ve evli olduğu erkek tarafından ölümle tehdit ediliyor. 
 
Prema, kızları Kajal ve Pooja'ya gebe kaldığında yaşadıklarını şöyle anlatıyor: "Pooja doğduğunda herkes sevinmişti. İkinci hamileliğimde herkes erkek olur diye bekledi. Ama yine kız oldu. Eşim bu duruma çok kızdı, bağırdı bendi dövdü. Bir defasında çok ileri gitti. Büyük kızımı tahta ile dövdü. Kızımın başı kanadı." 
 
'Yiyecek alacak paramız yoktu'
 
Prema evli olduğu erkek tarafından maruz bırakıldığı şiddete dayanamayarak, ailesinin yanına dönüyor. Ancak, ailesi Prema'yı evine geri gönderiyor. Mecburen geri dönen Prema, tekrar gebe kalıyor. Ancak çocuğun tekrar kız olmasından korkan Prema, "Kayınvalidem eşimden benden boşanmasını istedi. Tek başıma kaldım. Doğru düzgün yiyecek alacak paramız dahi yoktu" diyor. 
 
'Kız çocukların yaşamı sona erdiliyor'
 
Hindistan'da Prema'nın hikayesi bir istisna gibi görünse de aslında ülke koşullarında bu durum olağan karşılanıyor. Hükümet yetkilileri, ülkede 20 milyondan fazla kız çocuğunun istenmediğini doğruluyor. Maliye Bakanlığı tarafından yapılan bir araştırmaya göre, her yıl yaklaşık iki milyon kız çocuğunun yaşamı sona erdiriliyor. Bu çocuklar ya daha doğmadan aldırılıyor, ya doğum sonrasında katlediliyor ya da bakımsızlıktan ölüme terk ediliyor.
 
'Soykırım yaşanıyor'
 
Yeni Delhi'de kız çocuklarını güçlendirmeyi amaçlayan bir kurumda çalışan Sejho Singh, Güney Asya'da erkek çocukların daha fazla kabul gördüğünü, onların daha iyi bir yaşamın garantörü olarak görüldüğünü ifade ediyor. Sejho, "Hamilelik esnasında aileler ultrason ile kız çocuk olduğunu öğrenince, resmen soykırım yaşanıyor. Tahminlere göre her gün 9 bin kız çocuğunun hayatına son veriliyor" diye belirtiyor.  
 
Çocuğun cinsiyetini öğrenmek yasak
 
Öte yandan Hindistan'da gebelik sırasında doktorların ailelere çocuğun cinsiyetini söylemesi aslında yasak. Ancak erkek çocuk isteyen ekonomik durumu iyi olan aileler, çocuğun cinsiyetini öğrenmek için ya rüşvet veriyor, ya da tanıdıkları doktorlara gidiyor. 
 
Kuzey Hindistan'da durum daha kötü
 
Hindistan'da 2011 yılında yapılan bir nüfus sayımına göre ülkede bin erkek çocuğuna karşılık 914 kız çocuğu yaşıyor. Bundan 30 yıl öncesinde bu rakam 960 kız çocuğuna denk geliyordu. Refah seviyesi daha düşük olan Kuzey Hindistan'da ise durum daha vahim.