Kolombiyalı kadınlar: Direnen Efrînli kadınları selamlıyoruz

  • 11:15 9 Mart 2018
  • Dünya

 

HABER MERKEZİ-Kolombiya’daki kadın örgütleri, 49 gündür Türkiye ve bağlı grupların saldırılarına karşı direnen Efrînli kadınların direnişini selamladı. 
 
Kolombiya’daki kadın örgütleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Efrînli kadınlara bir mesaj gönderdi. DAİŞ çetelerine, cinsiyetçiliğe, erkek egemenlik sistemine ve kapitalizme karşı mücadele yürüten Kürt kadınlarının, herkes için eşit bir toplum yaratma mücadelesine dikkat çekilen mesajda, “Kadınların güçlü elleri ile DAİŞ’e karşı nasıl savaştığını, milliyetçi-sömürgecileri nasıl yendiğini, kentleri yeniden kurduğunu, kooperatifler oluşturduğunu, çalışma ve dayanışma grupları oluşturduğunu gördük. Kürt kadınlarının mücadelesi bize de ilham oluyor ve bugün Kürt kadınları ile daha fazla yakınlaşıyoruz” denildi.
 
Türkiye ve bağlı grupların Efrîn saldırılarının yakından takip edildiği belirtilen mesajda, Kolombiya’nın da savaş içinde olduğu hatırlatılarak yaşanan sorunları aşmak için dayanışma, ortak çalışma, mücadeleleri öğrenme ihtiyacına dikkat çekildi.
 
Erkek egemenlikli sistemin geriletilmesi için bir günlük değil, her gün mücadele edilmesi gerektiği de belirtilen mesajda, şu ifadelere yer verildi: “Kadın devrimi için zaman geldi. Bunun için de görüş alış-verişi yapmamız, yaratıcı olmamız, tecrübelerimizi genişleterek birleştirmemiz gerekiyor. Ortak mücadele için kalıcı ve sonuç alıcı ortaklıklara ihtiyacımız var. Sizin maruz kaldığınız saldırıları görünür kılmak istiyoruz. Mücadelenizle dayanışma içerisindeyiz ve Türk devleti Efrîn’e yönelik saldırılarını bir an önce durdurmalıdır. Biz erkek egemenlikli bu sisteme karşı dayanışma halkları oluşturmaya hazırız.” denildi.