Dünyada 10 milyon çocuk 5 yaşına gelmeden hayatını kaybedecek

  • 09:21 10 Mart 2018
  • Dünya

 

HABER MERKEZİ - UNICEF'in raporuna göre, 500 milyondan fazla çocuk, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH) verilerinin sağlıklı izlenemediği ülkelerde yaşıyor. Rapora göre, önümüzdeki 10 yıl içerisinde 10 milyon çocuk 5 yaşına gelmeden yaşamını yitirecek. 
 
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) yayınladığı rapora göre, 500 milyondan fazla çocuk, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH) verilerinin sağlıklı izlenemediği ülkelerde yaşıyor. Bu yüzden çocuklarla ilgili veriler sağlıklı izlenemiyor. 64 ülkede ciddi veri yetersizliği bulunurken, verilerin izlenebildiği 37 ülkede ise ilerleme yetersiz kalıyor. 
 
Raporda verileri göz önüne alarak, 2018-2030 yılları arasın için yaptığı tahminler şöyle: 
 
*2018 - 2030 yılları arasında mevcut sayıya ek olarak 10 milyon çocuk daha 5 yaşına gelmeden önlenebilir nedenler yüzünden yaşamını yitirecek,
 
"* 31 milyon çocuk yetersiz beslenme yüzünden yetersiz gelişecek,
 
* 22 milyon çocuk ilkokul öncesi eğitimden yararlanamayacak,
 
* 150 milyon kız çocuk 18 yaşına gelmeden evlenmiş olacak,
 
* Çoğu çocuk olmak üzere 670 milyon insan içme suyu temin hizmetlerinden yoksun kalmaya devam edecek."
 
Raporun devamında 520 milyon çocuğun çocuklarla ilgili "Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri" göstergelerinin en az üçte ikisine ilişkin elde hiç veri bulunmayan ya da sağlanan ilerlemeyi değerlendirmeye yetecek veri olmayan ülkelerde yaşadığını, dolayısıyla bu çocukların fiilen "sayım dışı" kaldığı uyarısı yer alıyor.  
 
İlerlemenin ise çocuk haklarıyla ilgili beş boyuta bakarak izlendiğine dikkat çekilen raporda, sağlık, eğitim, şiddet ve sömürüden korunma, güvenli ortamlar ve fırsat eşitliğine işaret ediliyor. 
 
Raporda, insani açıdan getireceği maliyet üzerinden ölçüm yapılarak, dünyanın küresel hedeflerin ne kadar gerisinde kaldığının altı çiziliyor. 
 
UNICEF Veri, Araştırma ve Politika Bölümü Direktörü Laurence Chandy , "Çoğu ülkede, hedefler doğrultusunda yol alınıp alınmadığını gösteren bilgiler bile bulunmamaktadır. Dünyadaki çocuklar bize güvenirken biz onların tamamını henüz sayamıyoruz bile" diyor.