Astrobiyolog Betül Kaçar ödüle layık görüldü

  • 16:00 10 Mart 2018
  • Dünya

 

HABER MERKEZİ - Astrobiyoloji, moleküler biyoloji ve evrim alanlarında çalışmalarını sürdüren ve NASA'nın burs verdiği ilk bilim kadını olan Astrobiyolog Betül Kaçar, NASA Genç Araştırmacı Ödülü'ne layık görüldü. 
 
Moleküler biyoloji ve evrim alanlarında çalışmalarını sürdüren ve NASA'nın burs verdiği ilk bilim kadını olan Astrobiyolog Betül Kaçar, NASA Genç Araştırmacı Ödülü'ne layık görüldü. Arizona Üniversitesi'nde NASA'nın asteroide gönderdiği robotu inceleyen Betül, Tokyo Teknoloji Enstitüsü'nünde de yardımcı doçent kadrosunda yer alırken aynı zamanda Japonya'nın önemli projelerini yönetiyor. Betül, Japon hükümeti tarafından kurulan ve hayatın başlangıç ilkelerini araştıran Yer-Yaşam Bilimleri Merkezi'nin bilimsel yönelim projelerini yönetiyor.
 
'Durum en kötü olsa bile bazı şeyleri siz kontrol edebiliyorsunuz'
 
Betül, Sputnik'e verdiği röportajda anlattığı başarı hikayesinde, okumak istemediği bir bölümde okuduğunu ama bunu bir fırsata çevirdiğini, hayatının İstanbul'da düzenlenen uluslararası konferanslarla değiştiğini belirtmişti. 
 
Betül, kendisini NASA'ya kadar ulaştıran bilime olan düşkünlüğünü şu sözlerle dile getirmişti: ''Her zaman durum en kötüsü olsa bile, bazı şeyleri kendiniz kontrol edebiliyorsunuz. Türkiye'de kimya bölümünde okurken, Türkiye'de uluslararası konferanslar çok fazla oluyordu. Konferanslarda gönüllü olarak çalışmaya başladım ve proteinlere, moleküllere aşık oldum, gerçekten çok etkilendim. Bilim insanlarının bir odada bilim hakkında konuşması, günlerce kendilerini kapatıp bir hastalığı çözmeye çalışması ya da aslında hayatımızı ne kadar etkileyen o çok küçük olguları algılamaya çalışmaları beni çok etkilemişti.''