Küba'da kadınlar yaşamın her alanında

  • 10:05 11 Mart 2018
  • Dünya

 

HABER MERKEZİ - Küba'da kamuda işgücünün yüzde 48'ini oluşturan kadınlar sağlık alanında da birçok hakka sahip. Düşük gelirine rağmen kadınlar, kürtaj serbestliğinden doğum iznine kadar bir çok haktan yararlanabiliyor. 
 
Küba'da kamu sektöründeki işgücünün yüzde 48'ini kadınlar oluşturuyor. Sol Haber'de yer alan habere göre, ülkede her 10 avukattan sekizi, Halkın Gücü Ulusal Meclisi (Küba Parlamentosu) temsilcilerinin yüzde 49'u, sağlık profesyonellerinin yüzde 79'u, yüksek eğitimli teknisyenlerin yüzde 66'sı, tüm üniversite mezunlarının yüzde 60'ı kadın. 
 
Ülkede kadınların örgütlü oldukları Küba Kadınlar Federasyonu ise 1960 yılında kuruldu. Bugün 14 yaş üzerindeki Kübalı kadınların yüzde 91'i (4 milyon kadın) bu örgüte üye. Federasyon, ailelere yardımcı olmak üzere yaygın bir organizasyon kurmuş durumda.  Bu  organizasyon ise Toplumsal Kadın ve Çocuk Rehberlik Merkezleri.
 
Kadın sağlığını ve geliştirmeye yönelik etkili sağlık programlarına sahip olan ülkede, Sağlık Bakanlığı'nın en öncelikli çalışmalarından biri ana çocuk sağlığı hizmetleri. Rahim, rahim ağzı, meme kanseri taramaları, aile rehberlik programları, yaşlı kadınları destekleyici hizmetler, cinsel yolla bulaşan hastalıklarla mücadele programları bunların başında yer alıyor. 
 
Koruyucu sağlık hizmetlerine bağlı olarak 2017 yılı sonunda bebek ölüm hızı binde 4'e indi. Ana ölüm hızını düşürmek için büyük çaba sarf ediliyor. Ülkede ayrıca, bütün doğum kontrol yöntemleri, kürtaj hizmeti parasız.
 
Gebeler sıkı biçimde izleniyor. Gebelik dönemi boyunca 12 izlem yapılıyor. Gebeliğin ayına uygun şekilde tarama testleri gerçekleştirilerek, riskli gebeler özel izleme alınıyor.
 
Her yeni doğan bebek ilk birkaç ay boyunca kendi evinde 15 günde bir izleniyor.
 
Kadınlara doğum öncesi ve sonrasında özel haklar tanınıyor. Gebelik izni gebeliğin 34. haftasından başlıyor ve çalışan kadınlar çocuk yürüyünceye kadar geçen dönemde istedikleri kadar emzirme izni kullanabiliyor.
 
Küba, düşük gelirine rağmen kadın haklarını gerçek hayatta uygulamaya koymuş bir ülke.