Dünya ülkelerine Kürt basını ile dayanışma çağrısı

  • 13:19 12 Nisan 2018
  • Dünya
HABER MERKEZİ- SJF yayın organı Journalisten'de, Türkiye'de Kürt medyasına dönük saldırılara dikkat çekilerek, gazeteciler ile dayanışma çağrısı yapıldı. 
 
İsveç Gazeteciler Federesyonu'nun (SJF) yayın organı Journalisten'de, Türkiye'de Kürt medyası üzerindeki baskı ve saldırılarına karşı sessiz kalan batılı ülkeler eleştirildi. İsveç hükümetine Kürt medyasına destek olma çağrısında bulunuldu.
 
"Kürt medyasını destekle Alice Bah Kuhnke" başlıklı makalede, Dışişleri Bakanı Margot Wallström ve Demokrasi ve Kültür Bakanı Alice Bah Kuhnke'nin 2 yıl önce, Birleşmiş Milletler'den  gazetecilerin korunması için ombudsman atamasını isterken, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın medyaya yönelik saldırılarına sessiz kalmaları eleştirildi. 
 
'Türkiye dünyanın en büyük cezaevine dönüştü'
 
Türkiye'de medya üzerindeki baskılara "Birçok İsveçlinin tatillerini geçirdiği güneş cenneti Türkiye gazeteciler ve farklı düşünenler için dünyanın en büyük cezaevine dönüştü. Türkiye'nin despot ve aşırı milliyetçi Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisi ve rejimine yönelik en küçük bir eleştiriye dahi tahammül edemiyor. Şimdi medyanın yüzde 90'ını denetimi altına aldı" ifadeleriyle dikkat çekildi. 
 
Tayyip Erdoğan'ın, kendisinin denetimindeki Demirören Grubu'na Doğan Grubu'na ait medya kuruluşlarını satın aldırdığı,  gazete dağıtımını yapan iki büyük şirketi ele geçirdiği ve böylelikle gazetelerin dağıtımı üzerinde denetim kurduğu belirtildi.
 
'Kürt basınına yönelik saldırılar gündeme getirilmeli'
 
Tüm bunların İsveç medyasında yer aldığı halde Kürt yanlısı yayın yapan gazete ve medya kuruluşlarına yönelik baskıların aynı şekilde gündeme getirilmemesinin eleştirildiği makalede, "Kürtçe yayın yapan son gazete Welat'ın kapatılması dünyada büyük başlıklarla verilmedi" denilerek, İsveç medyasının Kürt basına yönelik saldırıları gündeme getirmesi gerektiği vurgulandı.
 
Makalede ayrıca Özgürlükçü Demokrasi gazetesi ve gazetenin basıldığı Gün Matbaası'na baskın yapıldığı, buradaki gazetecilerin gözaltına alındığı ve tutuklandığına işaret edildi.
 
'Erdoğan özgür medyanın kendi yenilgisine yol açacağından kaygı duyuyor'
 
İnternet üzerinden yapılan yayınların RTÜK'ün denetimine veren düzenlemeler yapıldığının da belirtildiği makalede, "Bütün bunlar Erdoğan'ın 2019 yılında yapılacak seçimler öncesi diktatörlüğünü sağlamlaştırmaya çalıştığını gösteriyor. Erdoğan özgür medyanın kendi yenilgisine yol açacağından kaygı duyuyor" diye belirtildi.
 
Aralarında Uluslararası Gazeteciler Federasyonu, Uluslararası PEN ve Sınır Tanımayan Gazeteciler'in de bulunduğu 17 basın kuruluşunun, Kürt medyasına yönelik saldırıları kınamalarının olumlu ancak yetersiz olduğunun kaydedildiği makalede, "Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, büyük güçler ve AB ülkeleri Erdoğan'ın medyaya yönelik nefret savaşını kınamalı" denilerek, dış dünyaya Kürt medyasına yönelik saldırılara karşı tavır alma çağrısı yapıldı.