Gemi kaptanı Madeleine: Sınırları kapatarak sorunları çözemezsiniz

  • 15:06 16 Nisan 2018
  • Dünya

 

HABER MERKEZİ - Sınır Tanımayan Doktorlar Dignity One gemisinin kaptanı Madeleine Habib, yarısı kadın ve çocuklardan oluşan 65 milyon mültecinin yolculuk sırasında maruz bırakıldığı duruma dikkat çekerek "Sınırları kapatarak sorunları çözemezsiniz" dedi. 
 
Geçtiğimiz Cumartesi günü ABD'nin New York eyaletinde "Kadınlar Dünya Zirvesinde" başlıklı bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe Sınır Tanımayan Doktorlar (Médecins Sans Frontières) Dignity One gemisinin kaptanı Madeleine Habib te katıldı.  Madeleine, etkinlikte mültecilerin Akdeniz'den kurtarılma deneyimlerini paylaştı. 
 
Dünya çapında az sayıdaki kadın kaptanlardan biri olan Madeleine, "Denizcilik sektörünün genel olarak yüzde birinden azı kadınlar tarafından temsil edilmektedir ve kadın kaptanların yüzdesi kesinlikle bundan daha azdır" diye belirtti. 
 
Henüz 22 yaşında iken ne yapmak istediğine karar verdiğini söyleyen Madeleine, "Bu, beni harekete geçirdi. Birdenbire zihinsel ve fiziksel bir medyan okuma olan bunu buldum ve olmak istediğim yer burası diye düşündüm" dedi. 
 
'Her insan bir kişidir'
 
Dış politika uzmanı Rula Jebreal ile yaptığı bir konuşmada Madeleine, mültecilerin maruz bırakıldığı zor şartları ve bu durum karşısında nasıl hissettiğini paylaştı. Madeleine, "Avrupa'da geniş bir ekran sahibi olmak için evinizi terk etmiyorsunuz, evinizi terk ediyorsunuz çünkü artık yaşayabileceğiniz bir yer değildir. Dünyadaki her insan bir kişidir. Renginizin, yaşınızın veya ırkınızın ne olduğu önemli değildir, hepimiz aynı haklara sahibiz, hepimiz saygıyı hak ediyoruz ve hepimiz güvenli bir yere güven içinde ve yasal olarak seyahat etmeliyiz" ifadelerini kullandı. 
 
'Yolculuğun nereye götüreceğine dair fikriniz yok'
 
Daha önce de Greenpeace için gemi kaptanı olarak görev yapan Madeleine, mültecilerin denizde sürüklenmesini "korkunç" olarak tarif etti. Madeleine, "Yolculuğunuza başlıyorsunuz ve bu yolculuğun sizi nereye götüreceğiniz konusunda hiçbir fikriniz yok. İnsanlar bir tekneye bindiklerinde kaderlerini kontrol etmeleri gerekmiyor" diye konuştu. 
 
'Barış yolunuzu bombalayamazsınız'
 
Suriye'de ABD öncülüğünde yapılan hava saldırılarına da değinen Madeleine, "Barış yolunuzu bombalayamazsınız. Bombalama hiçbir çözüm getirmez. Evet, mülteci krizi üzerinde bir etkisi olacak. Daha fazla zorla göç ettirilmiş insan olacak. İnsanların yaşadığı yerleri güvensiz yapınca, insanlar oradan ayrılırlar" dedi.
 
'Herkes saygıyı hak eder'
 
Herkesin saygıyı hak ettiğini söyleyen Madeleine, şöyle dedi: "Bu insanları kurtardığımızda, onları sudan çıkardığımızda, uzatılan bir el tarafından karşılandıklarında ve onların gözlerine baktığınızda, bu onlar için belki de yıllar sonra ilk kez gördükleri bir nezaket olduğunu size söyleyebilirim. 
 
'65 milyon insan yerinden edildi'
 
Bugün dünyada 32 milyonu kadın ve çocuk olan toplamda 65 milyon insan yerinden edildi. Eğer bir sınırı kapatırsanız, balonun bir noktasını sıkarsanız. Böylece bu yolu geçemezler ama bu balon diğer yerlerde olan balonlardan bir tanesidir. Sınırları kapatarak sorunları çözemezsiniz. Sorunu, güvenli ve yasal yollar oluşturarak çözmeliyiz."
 
Kaynak: Women in the World
 
Çeviri: Jin News