Tanzanya'da kadın hakları her geçen gün kısıtlanıyor

  • 11:55 11 Eylül 2018
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Tanzanya Cumhurbaşkanı John Magufuli’nin kadınların kararlarını yok sayarak sarf ettiği cinsiyetçi söylemlerine tepki gösterildi. Kadınlar, cumhurbaşkanının öncelikli olarak sağlık sigortasını düzeltmesi gerektiğine dikkat çekti. 
 
Tanzanya Cumhurbaşkanı John Magufuli, ülkenin nüfusunu bahane ederek, kadınlara cinsiyetçi söylemlerde bulundu ve ‘doğum kontrol haplarını atmaları’ çağrısı yaptı. Muhalefet ve kadınlar ise, John Magafuli’nin cinsiyetçi söylemine tepki gösterdi. Halkın yüzde 49’unun günde iki dolardan daha az bir parayla geçinmek zorunda olduğu 53 milyon nüfuslu Tanzanya’da kadınlar ortalama olarak beş çocuktan fazla doğruyor. Bu, dünyadaki en yüksek oranlardan biri.
 
‘Önce sağlık sigortasını düzenlesin’
 
Muhalefet milletvekili Cecil Mwambe, John Magufuli’nin cinsiyetçi söylemini eleştirerek, “Cumhurbaşkanı açıklamalarının ciddiye alınmasını istiyorsa önce sağlık sigortası sistemini aile başına 10 çocuğu kapsayacak şekilde değiştirsin” diye konuştu. 
 
Ülkede sağlık sigortası şu anda dört çocuğu kapsıyor.
 
Kadın milletvekillerine kıyafet uygulaması 
 
Öte yandan dün Tanzanya Meclis Başkanı Job Ndugai da kadın milletvekillerinin takma tırnak ve kirpikle Meclis’e gelmesini yasaklamıştı. Job Ndugai, bu kararı ‘sağlık’ gerekçesiyle aldığını öne sürdü. 
 
Yeni düzenlemeyle kadın milletvekilleri etek ve kot pantolon da giyemeyecek. Meclis’i ziyaret eden kadınlar da bu kurallara tabi olacak.