BM, Türkiye'nin Efrîn'de uluslararası hukuku ihlal ettiğini itiraf etti

  • 15:27 12 Eylül 2018
  • Dünya
HABER MERKEZİ - BM'ye bağlı bir soruşturma komisyonu, Türkiye'nin Efrîn'de uluslararası hukuku ihlal ettiğini, ÖSO'nun da keyfi tutuklamalarda bulunduğunu belirtti.
 
Birleşmiş Milletlerin (BM) Suriye'deki kimyasal saldırı ve uluslararası hukuk ihlallerine ilişkin hazırladığı raporda, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Efrîn saldırısı sırasındaki ihlallerine de yer verildi.
 
Hastane TSK tarafından vuruldu
 
Reuters'in haberine göre, 400 mülakata dayanan raporda, Türkiye'nin 20 Ocak'ta Efrîn'e yönelik olarak başlattığı saldırıları incelendi. Raporda, kentin en büyük hastanesi, bir pazaryeri ve konutların TSK tarafından vurulduğu kaydedildi.
 
Soruşturma Komisyonu, "20 Ocak'tan itibaren hava saldırıları düzenleyen Türk hava kuvvetleri, uluslararası insani hukuku ihlal ederek, bazı saldırıları başlatmadan önce gerçekleştirilebilir tüm tedbirleri almada başarısız olmuş olabilir" dedi.
 
Raporda, ÖSO'nun da keyfi tutuklamalarda bulunduğu tepkisi yer aldı.
 
Raporda ayrıca Suriye hükümet güçlerinin bu yıl içerisinde Doğu Guta ve İdlib bölgesinde klorlu bombardımanda bulunduğunu belirtilerek, bunların savaş suçu teşkil ettiği ifade edildi.
 
Soruşturma Komisyonunun raporunda yer alan üç kimyasal saldırı ile birlikte 2013'ten bu yana raporlara konu olan kimyasal saldırı sayısı 39'a çıktı. Bunların 33'ünden Suriye hükümeti sorumlu tutuldu.