Güney Sudan'da 5 yıldır süren iç savaş sona erdi

  • 12:13 13 Eylül 2018
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Güney Sudan'da on binlerce kişinin yaşamını yitirmesine neden olan iç savaş, tarafların yaptığı barış görüşmeleri sonucunda sona erdi. 
 
Güney Sudan'da 5 yıldır devam eden iç savaş, tarafların aylardır sürdürdüğü yeni barış müzakereleri kapsamında imzalanan barış anlaşması ile sona erdi. Çoğu kadın ve çocuklardan oluşan on binlerce kişinin hayatını kaybettiği, milyonlarca kişinin evini terk etmesine yol açan savaşın son bulması için Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da 33. Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesi (IGAD) Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı yapıldı. Burada bir araya gelen muhalif lider Riek Machar ve Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit barış anlaşmasına imza attı.
 
IGAD dönem başkanlığını yürüten Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, toplantıda yaptığı konuşmada, sadece anlaşmayı imzalamanın sorunları çözmeye yetmeyeceğini belirterek, her görüş farklılığında silaha sarılmanın gerekmediğine işaret etti.
 
Birleşmiş Milletler Güney Sudan Misyonu Başkanı David Shearer de imzalanan anlaşmanın barış yolunda sadece bir adım olduğunu ifade ederek, zor olanın ise bu uygulamayı hayata geçirmek olduğuna dikkat çekti. 
 
Sudan'dan 2011'de ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Güney Sudan, Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit'in 16 Aralık 2013'te yardımcısı Riek Machar'ı "darbe teşebbüsü" iddiasıyla görevden almasının ardından iç savaşa sürüklenmişti.
 
IGAD gözetiminde yürütülen barış görüşmeleri sonucu, 17 Ağustos 2015'te taraflar arasında anlaşmaya varılsa da başkent Cuba'da 8 Temmuz 2016'da çatışmalar yeniden başlamıştı. 
 
Ardından Sudan'ın başkenti Hartum'da IGAD gözetiminde Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir ve Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni himayesinde barış görüşmeleri başlamış, Salva Kiir Mayardit ve Riek Machar, Haziran 2018'de ateşkes kararı almıştı.
 
Ülkedeki iç savaş çoğu kadın ve çocuk on binlerce kişinin hayatını kaybetmesine, milyonlarca kişinin evini terk etmesine neden oldu. Aynı zamanda iç savaş süresince ülkede kadın ve çocuklara yönelik cinsel işkence söz konusuydu. Ülkede ayrıca kolera ve benzeri birçok salgın hastalık baş göstermişti.