Harper Nielsen ulusal marştaki ırkçılığa tepki gösterdi

  • 12:32 13 Eylül 2018
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Avustralya’da 9 yaşındaki Harper Nielsen, ulusal marşta yerli halkların yok sayıldığını belirterek, marş sırasında ayağa kalkmayı reddetti. Harper bu tepkisi nedeniyle de okul yönetimi tarafından cezaya çarptırıldı. 
 
Avustralya’nın Brisbane kentinde Harper Nielsen isimli 9 yaşındaki bir çocuk, Avustralya ulusal marşının yerli halkları yok saydığını belirterek, ulusal marş sırasında ayağa kalkmayı reddetti. Ulusal marştaki ifadelerin beyazları kastettiğini ve yerli halkların kültürlerini kabul etmediğini belirten Harper, marştaki “Biz genciz” (We are young) ifadesinin, "İngilizlerin adaya varışı öncesi 50 bin yıldan uzun bir süredir burada bulunan yerli Avustralyalıların görmezden gelindiği anlamına geldiğini" söyledi.
 
Harper, "sadece daha yaşlı oldukları için yaşlıların kurallarına uyan biri olmadığını" vurgulayarak, yerli halkların da dahil edileceği bir ulusal marş talebiyle yaşanan tartışmalar nedeniyle protestoda bulunduğunu açıkladı.
 
Okul yönetiminden ceza
 
Sputnik’in haberine göre dördüncü sınıf öğrencisi olan Harper, bu protestosu nedeniyle Kenmore Güney İlköğretim Okulu yönetimi tarafından öğle yemeğinde dışarı çıkmamakla cezalandırıldı. Harper’ın okuldan uzaklaştırma cezası alabileceği belirtildi.
 
Harper’ın anne ve babası ise çocuklarının protestosundan gurur duyduklarını söyledi.
 
Queensland Üniversitesi Psikoloji Bölümünde doçent olan babası Mark Nielsen, “O, inandığı şeylere sadık kalmak ve doğru olduğuna inandığı bir şey için bir duruş sergilemek için inanılmaz bir cesaret gösterdi. Bunu yapmak istediği için onunla bundan daha fazla gurur duyamam” dedi.
 
Sağcı siyasetçilerin hedefinde
 
Öte yandan Harper, ulusal marşa yönelik protestosu nedeniyle sağcı siyasetçiler tarafından hedef alındı.
 
Liberal Ulusal Parti Queensland Eyalet Milletvekili Jarrod Bleijie, Harper ve ailesine tepki göstererek, “Saçma bir protestodan kurtulun ve ulusal marşınızı gururla söyleyin. Eğer şımarık çocuk gibi davranmaya devam ederse uzaklaştırma almalı” dedi.
 
Sosyal medya hesabından Harper’ı ‘beyni yıkanmış’ olarak tanımlayan, mülteci, İslam ve çok kültürlülük karşıtı görüşleri ile tanınan Tek Ulus Partisi lideri Senatör Pauline Hanson ise, “Bu çocuk yanlış yola yöneldi ve bunu teşvik ettikleri için ailelerini suçluyorum” diye belirtti.
 
Queensland Eğitim Bakanlığı sözcüsü tarafından yapılan açıklamada ise okulun Harper’a, marş sırasında salonun dışında kalmasını veya marşı söylememesini teklif ettiği bildirildi.