‘Sarı Yelekler’ eyleminde bir kadın yaşamını yitirdi

  • 11:44 4 Aralık 2018
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Fransa'da üçüncü haftasında olan "Sarı Yelekler" eylemleri sırasında, yaralanan bir kadının ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği öğrenildi. 
 
Cumartesi günü Marsilya kentinde yaşanan "Sarı Yelekler" protestosunda yer almayan 80 yaşlarındaki bir kadın, evinin panjurlarını kapatmak isterken polisin attığı bir gaz bombasının yüzüne isabet etmesi sonrası hastaneye kaldırılmıştı. Kadının hastanede ameliyat sırasında yaşamını yitirdiği açıklandı. Akaryakıt zammına tepki olarak başlayan ve ülke geneline yayılan protestolarda şu ana kadar 100'den fazla kişi yaralandı. 
 
Eylemlerle bağlantılı kazalarda da 3 kişinin hayatını kaybettiği düşünülüyor. Fransa İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Pazar günü gerçekleşen eylemlere ülke genelinde 136 bin kişi katıldı. ‘Sarı Yelekler’ adı verilen grup üyelerinin Başbakan Edouard Philippe ile Salı gününe planlanan görüşmesi de ertelendi.
 
Hükümete istifa çağrısı
 
Paris'teki BBC muhabiri Hugh Schofield, grubun içindeki ılımlı ve görüşme yanlısı üyelerin, sertlik yanlısı üyeler tarafından bastırıldığı hatta ölüm tehditleri aldıklarını aktardı. Hareketin sözcüsü olarak öne çıkan Christophe Chalençon, Pazartesi günü hükümete istifa çağrısı yaptı ve emekli general Pierre de Villiers'in iktidara getirilmesini talep etti. 
 
Pierre de Villiers, Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron ile bütçe kısıntıları üzerine yaşadığı anlaşmazlık nedeniyle Fransa Genelkurmay Başkanlığı görevini bırakmıştı.
 
Öte yandan protestolar karşısında hükümet zammı askıya alacağını duyurdu. Fransa Başbakanı Edouard Philippe, akaryakıta getirilen vergi zamlarını geri çektiklerini söyledi.