Sarı Yelekliler'den hükümetin 'erteleme' adımına tepki

  • 10:03 5 Aralık 2018
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Fransa'da hükümetin geri adım atarak zamları ertelemesi yerine iptal etmesi gerektiğin belirten Sarı Yelekliler, eylemlerini sürdüreceklerini duyurdu. 
 
Fransa'da iki haftayı aşkın bir süredir benzin ve dizel akaryakıta dönük vergi zammına karşı Sarı Yelekliler'in başkent Paris olmak üzere ülke genelinde yaptıkları eylemler devam ediyor. Polisin saldırısına rağmen Sarı Yelekli'lerin eylemleri sürerken, Fransız hükümeti de geri adım attı. 
 
Konuyla ilgili Fransa Başbakanı Edouard Philippe, televizyondan yayınlanan konuşmasında, benzin ve dizel akaryakıta planlandığı gibi Ocak ayında zam yapılmayacağını açıkladı. Zam planları altı ay için askıya alındı. Başbakan Edouard, elektrik ve gaz fiyatlarının da kış ayları boyunca artırılmayacağını ve araçlarda zorunlu olacak yeni teknik muayene planlarının da altı ay için ertelendiğini belirtti.
 
Avrupa'daki en yüksek verginin Fransa'da olduğunu söyleyen Edouard, vergiler ve kamu giderleri konusunda bir tartışma başlatmak istediklerini duyurdu. 
 
Hükümetin geri adım atmasına tepki gösteren Sarı Yelekliler'in temsilcilerinden biri "Fransızlar kırıntı değil, ekmeğin tamamını istiyor" dedi. Bordeaux kentindeki eylemlere katılan aktivist bir kadın ise, "Hiç de memnun değiliz" ifadesini kullandı. Temsilcilerinden biri de onurlu bir hayat sürdürmek için vergilerde kapsamlı bir şekilde indirim yapılmasını, emekli maaşları ile asgari ücretlerin artırılmasını talep etti. 
 
Sarı Yelekliler hareketinden Eric Drouet ise BFMTV'ye yaptığı açıklamada, gerçek bir değişim sağlanana kadar eylemlerine devam edeceklerini vurguladı.
 
Ülkede iki haftayı aşkın bir süredir devam eden eylemlerde şimdiye kadar 4 kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi de yaralanmıştı. Özellikle Paris'teki eylemlerde 260'tan fazla kişi yaralanmıştı.