İsrail'de kadınlar grevde: Kanımız ucuz değil!

  • 16:05 5 Aralık 2018
  • Dünya
HABER MERKEZİ- İsrail'de onbinlerce kişi hükümetin kadına yönelik şiddete karşı gerekli yaptırımları uygulamamasını protesto etmek amacıyla greve çıktı.  
 
İsrail'de onbinlerce kişi hükümetin kadına yönelik şiddete karşı gerekli yaptırımları uygulamasını protesto etmek amacıyla dün greve çıktı. İsrail'de geçtiğimiz hafta iki kadının katledilmesiyle birlikte bu yıl içinde katledilen kadınların sayısı 24'e yükselmişti.
 
Hükümetin kadın katliamlarını engelleyememesini ve bu alandaki uygulamalarının yetersizliğini protesto eden kadınlar, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun lakabını kastederek "Bibi uyan. Kanımız ucuz değil" ve "Öldürülüyoruz ve hükümet sessiz kalıyor" sloganları attı. Tel Aviv'deki bir protesto eyleminde Habima Meydanı'nda yere kadına yönelik şiddeti sembolize etmek için kırmızıya boyanmış 200 kadın ayakkabısı dizildi. Kudüs'teki eylemde de katledilen kadınların isimlerinin yazılı olduğu pankartlar taşıyan kadınlar bir caddeye kırmızı boya döktü.
 
Protestoların örgütleyicileri hükümetin kadına karşı şiddetle mücadele için geçen yıl açıkladığı 59 milyon euroluk planın uygulanmasını istedi.