Yemen için barış görüşmelerinde ilk uzlaşı sağlandı

  • 19:06 6 Aralık 2018
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Binlerce çocuk ve kadının yaşamını yitirdiği Yemen'deki savaşa çözüm amacıyla Stockholm'de yürütülen barış görüşmelerinin ilk gününde tutuklu takası konusunda anlaşma sağlandı. 
 
Birleşmiş Milletler'in (BM) çatısı altında, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından abluka altında olan ve iç savaşın yaşandığı Yemen'de barışın sağlanması için yürütülen görüşmeler Stockholm'de başladı. Yemen hükümeti ile İran'ın desteklediği Husiler arasında tutuklu takası konusunda ilk uzlaşının sağlanması ile beraber binlerce tutuklu serbest bırakılacak.     
 
BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, görüşmelerin ilk gününde gelen bu uzlaşmayı "umut dolu bir başlangıç" olarak nitelendirdi. Martin, tutuklu takası ile binlerce ailenin tekrar bir araya geleceğine dikkat çekti. 
 
Uluslararası Kızılhaç Komitesi de tutuklu takasında tarafsız rol üstlenmeye hazır olduğunu duyurdu. Komitenin Ortadoğu Yöneticisi Fabrizio Carboni, "Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nden tarafsız arabulucu rolü üstlenme ve teknik destek sağlanması istendi" dedi. Fabrizio, Yemen'de 5 bin ila 8 bin arasında tutuklu olduğunu düşündüklerini de dile getirdi.
 
Ortadoğu'nun en fakir ülkelerinden biri olan Yemen'de Suudi Arabistan'ın öncülük ettiği uluslararası koalisyon güçleri, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'yi desteklemek için Mart 2015'ten bu yana Husilere yönelik hava saldırıları düzenliyor.
 
Suudi Arabistan ve İran arasında velaket savaşına dönüşen iç savaşta şu ana kadar 2 bin 500'ü çocuk olmak üzere 57 bin kişinin yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor. Nüfusun yarısına tekabül eden 14 milyon kişi, açlıkla savaşıyor. Yemenlilerin üçte biri de acil yardıma ihtiyaç duyuyor. Her 10 dakikada bir Yemenli çocuk, aşı ile tedavi edilebilir bir hastalık sonucu hayatını kaybediyor.