The Economist Dergisi: Türkiye demokraside 110'uncu sırada

  • 09:28 9 Ocak 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - The Economist Dergisi'nin yayınladığı "Demokrasi Endeksi 2018" raporuna göre, Türkiye, demokratik değerlerin en fazla düştüğü ülkelerden biri olarak gösterilirken, 10 puan gerileyerek, dünya sıralamasında 110'uncu sırada yer aldı. 
 
The Economist Dergisi'nin 2006 yılından beri her yıl yayınladığı demokrasi endeksine göre Avrupa, 2018'de demokratik değerlerin en çok düştüğü yer oldu. The Economist Dergisi'nin Intelligence Unit ekibi tarafından yayınlanan "Demokrasi Endeksi 2018: Ben de?" isimli raporda 167 ülkenin demokrasi düzeyleri incelendi. 
 
Rapora göre, en demokratik ilk üç ülke sırasıyla Norveç, İzlanda, İsveç olurken sondan ilk üçte ise Kuzey Kore, Suriye ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti sıralandı.
 
Seçim süreçleri, çoğulculuk, sivil özgürlükler, hükümetlerin işleyişleri, siyasi katılım ve siyasi kültür gibi konulardaki durumlara göre ülkelerin puanlandırıldığı raporda Avrupa'nın dünya genelindeki ortalamasını düşüren ülkeler arasında İtalya, Türkiye ve Rusya gösterildi.
 
Avrupa'da en çok gerileyen İtalya oldu
 
İtalya geçen yıla göre 12 basamak birden gerileyerek Avrupa'da demokratik değerler anlamında en çok kan kaybeden ülke oldu. İtalya'yı Türkiye 10 basamak Rusya ise 9 basamak gerileyerek takip etti. Rusya'nın demokrasi performansı The Economist'e göre Afganistan'dan bile daha kötü oldu.
 
Avrupa, 2006'dan bu yana en sert düşüş yaşayan bölge olsa da 49 ülke ve doğu ile batı olmak üzere iki bölgeye ayrılan kıta da 14 "tam demokratik" devlet bulunduğu aktarıldı.
 
İtalya 33'üncü sıraya geriledi
 
İtalya'nın yaşadığı düşüşe gerekçe olarak bu ülkede Mart ayında yapılan seçimlerden sonra mülteci karşıtı M5S ve Lega koalisyonunun iktidara gelmesi gösterildi. "Düzen karşıtı" olarak nitelendirilen koalisyonun uyguladığı politikalarla bireysel özgürlükleri kısıtladığı belirtildi. İtalya, 2017 yılında yer aldığı 21. sıradan 33. sıraya geriledi.
 
Türkiye demokraside dünya 110'uncusu
 
Rusya'nın 9 basamak birden düşerek 144. sıraya gelmesi sivil özgürlükler alanında yaşanan sorunlara dayandırıldı. Rusya The Economist'in raporunda "otoriter" ülkeler arasında sınıflandırıldı. Türkiye 2018'de 10 sıra birden gerileyerek 110. oldu. Türkiye'nin yaşadığı düşüşe gösterilen gerekçeler arasında yeni sistemde cumhurbaşkanının yeteri kadar denetlenememesi yer aldı. Türkiye'de 2018 Haziran'ında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin olağanüstü hal şartlarında gerçekleştiği ve "büyük oranda adil olmadı" diye belirtildi.