Nehir taştı tarım arazileri sular altında kaldı

  • 11:16 29 Ocak 2019
  • Ekoloji
AYDIN - Büyük Menderes Nehri aşırı yağışlardan dolayı taştı. Aydın'da 40 bin dönüm tarım arazisi sular altında kaldı.
 
Aydın'ın Koçarlı ilçesindeki Yeniköy Mahallesi’nin 40 bin dönüm tarım arazisi, Büyük Menderes Nehri'nin taşmasıyla su altında kaldı. Büyük Menderes Nehri'nin İncirliova- Koçarlı ilçeleri arasından geçen kısmındaki setler, geçen pazar günü 5 noktadan patladı. Taşan sular, buğday, fiğ, arpa ve yonca ekili ovadaki tarım arazilerini su altında bıraktı. Bugüne kadar bölgede yağmur aralıklarla sürerken; ovayı dolduran sular, Yeniköy Mahallesi’nin alt kısmındaki sokaklara ve bazı evlerin bahçesine kadar girdi. Yeniköy Mahallesi ile Germencik ilçesini birbirine bağlayan yol ise adeta göle döndü. 
 
Bölgenin sular altında kalmasıyla Yeniköy- Germencik yolu ulaşıma kapandı. Ovada mahsur kalan bazı çiftçilerin hayvanları, traktörlerin yardımıyla kurtarıldı. Mahallenin yüksekte kalan kısmı hariç, diğer 3 tarafı suyla kaplandı. Mahalle halkı, suların daha da çoğalarak evlerine kadar girmesinden endişe ediyor.
 
Bölgede inceleme yapan Koçarlı Belediye Başkanı  Mutlu Öztürk, "Büyük Menderes Nehri'nin taşmasıyla 40 bin dönüm ekili arazi sular altında kaldı. Bizler de, mahalledeki evleri su basmasın diye tedbirler alıyoruz" dedi.