AİHM kararına tepki: Talana bir kez daha göz yumulmuştur

  • 14:25 1 Mart 2019
  • Ekoloji
BATMAN - Hasankeyf’te toplanan STÖ temsilcileri, AİHM'in Hasankeyf kararına tepki göstererek, "Başvurunun reddedilmesiyle bir kez daha tarihi mirasın talan edilmesine göz yumulmuştur" dedi. 
 
Diyarbakır ve Batman'daki sivil toplum örgütleri, Hasankeyf'te bir araya gelerek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararına ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, aralarında TMMOB, İnsan Hakları Derneği (İHD), KESK'e bağlı sendikalar, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman İl Örgütü, Ekoloji Derneği, Hasankeyf Yaşatma Girişimi temsilcileri ile HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, HDP Batman Belediyesi Eşbaşkan Adayı Mehmet Demir, Hasankeyf Belediye eşbaşkan adayları Zozan Şimşek ve Mecid Tokdemir'in de bulunduğu çok sayıda kişi katıldı. 
 
'Kararı tanımıyoruz'
 
Hasankeyf Seyir Terası'nda bir araya gelen "Hasankeyf yaşayacak Dicle özgür akacak" pankartının açıldığı eylemde ilk olarak Hasankeyf Yaşatma Girişimi Sözcüsü Rıdvan Ayhan konuştu. Hasankeyf için mücadele edenlere "hoş geldiniz" diyen Rıdvan, en ufak bir mücadelenin Hasankeyf ve Hasankeyfliler için önemli olduğunu vurguladı. AİHM kararının kendilerini yaraladığını ifade eden Rıdvan, "Kararı tanımıyoruz" dedi.  
 
'Hasankeyf mücadelesini sürdüreceğiz'
 
HDP Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki ise AİHM'nin insanlığın 12 bin yıllık tarihine sahip olduğu Hasankeyf'e haksızlık ettiğini ifade ederek, "AİHM son zamanlarda usulden kararlar ile başvuruları reddediyor. Roboski ve Cizre davalarında bu dosyalar nasıl ki ayrıntılı bir inceleme yapılmadan reddedildi ise aynı şekilde Hasankeyf için de aynı karar ile usule dayanarak ret kararı verilmiştir" diye konuştu.
 
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde (AİHS) açıkça çevre ve kültüre dair bir maddenin bulunmadığını söyleyen Rüştü, "AİHM Hasankeyf dosyasına bakamaz mıydı? Hiç kuşkunuz olmasın ki inceleyebilirdi. Sözleşmenin 8'inci maddesinde geniş açıklamalar bulunuyor. İnceleme yapılmadan reddedilmesi milyonların gözünde AİHM'i tartışılır hale getirmiştir. AİHM kendini gözden geçirmelidir. Tüm bu kararlara rağmen Hasankeyf mücadelesini sürdüreceğiz" dedi. 
 
‘Göz yumuldu’
 
TMMOB Batman İl Koordinasyon Kurulu Sözcüsü Eyüp Yağız da, UNESCO'nun 9 kriterinin Hasankeyf'te olmasına rağmen hükümet düzeyinde başvuru yapılmadığı için Dünya Miras Listesine alınmadığını vurguladı. AİHM'e yapılan başvurunun reddedilmesine ilişkin Eyüp, başvurunun reddedilmesiyle bir kez daha tarihi mirasın talan edilmesine göz yumulduğunu söyledi.
 
Sahip çıkma çağrısı
 
Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği başta olmak üzere dünya kamuoyuna seslenen Eyüp, şu çağrıyı yaptı: "Sanatçı, aydın aktivist, ekolojist, kadın örgütleri, STK'lar başta olmak üzere tüm duyarlı çevreleri ve halklarımızı bir kez daha Hasankeyf'i sahiplenmeye çağırıyoruz. Bu kent insanlığın ortak mirasıdır. Bu nedenle kentin yıkımının taşınmasının ve satışının durdurulması için herkesi sorumluluk almaya ve kente sahip çıkmaya davet ediyoruz. Tarihimize ve geleceğimize sahip çıkalım."