HES'ler Kura Nehri’ni kuruttu

  • 09:12 2 Mart 2019
  • Ekoloji
ARDAHAN - Ardahan’dan geçen Kura Nehri’nin HES projesi ile Çoruh Nehri’ne aktarılması suyun seviyesini düşürürken, canlıların yaşam alanları da yok ediliyor. 
 
Ardahan'a bağlı Posof, Hanak ve Çıldır ilçelerinde yapılan hidroelektrik santral (HES) hem doğayı hem de canlı yaşamı tehdit ediyor. Ardahan'da bulunan Kura Nehri, tünellerle başka bir havzaya akıtılırken, barajda toplanan su Çoruh Havzası’na aktarılıyor. Bir kolu Allahüekber Dağları bir kolu da Yanlızçam Dağları’ndan doğan Kura Nehri Vadisi’nin birleştiği Beşikkaya mevkiinde HES yapılarak önü kesilen suyun büyük bir bölümü Artvin’den geçen Çoruh Nehri’ne ve oradan da Karadeniz'e aktarılmak isteniyor. 
 
Açılan davalar sonuçsuz kaldı
 
Geçtiğimiz yıllarda Ardahan'ın Hanak ilçesine bağlı Çat köyüne yapılan HES, yurttaşları zor durumda bırakırken, birçok kişi ise köyden göç etmek zorunda kaldı. HES inşaatı yapan Aydınlar firmasının köylülerin evlerine el koyması ardından yaşam daha da zorlaştı. Köy halkı, İstanbul Kartal'da bulunan Anadolu Adliyesi’nde Aydınlar inşaat şirketi hakkında dava açtı. 1 Mart 2018’de görülen duruşma ertelenirken bir sonuç elde edilemedi. 
 
Türkiye’de akan nehir kalmayacak
 
Öte yandan Türkiye'de bugüne kadar bin 527 HES projesi yapıldı. Tamamlanmış ya da inşaat halinde ise 477 HES projesi bulunuyor. Bu santrallerin kurulu gücü 23 bin 660 megavat. Geriye kalan bin 50 projenin inşaatına henüz başlanmadı. Kağıt üzerindeki hesaplamalara göre, kurulu projelerin gücü 20 bin megavatı bulacak. Yapılan proje sayısına göre Türkiye’de akan nehir kalmayacak.