Hakkari'de dağıtılan kömür kentin havasını bozdu!

  • 09:11 8 Mart 2019
  • Ekoloji
HAKKARİ -  Hakkari'de 31 Mart yerel seçimler öncesi AKP tarafından dağıtılan kalitesiz kömür, hem doğayı hem de halk sağlığını tehdit ediyor. 
 
Hakkari'de 31 Mart yerel seçimlerine kısa bir süre kala "makarna ve kömür siyasetini" devreye koyan AKP, muhtarlıklar aracılığıyla kömür dağıttı. Fakat dağıtılan kömürün kalitesiz oluşu nedeniyle kentin havası bozulmaya başladı. Halk ise tepkili. 
 
'İnsanların yoksulluğunda faydalanıyorlar' 
 
Hasibe Çivi (63) "yardım kömürü" almak için adını yazdıran, yazdırmayan herkese kalitesiz kömür dağıtıldığını belirterek, ekonomik krizin iyice yoksullaştırdığı insanların bu durumundan faydalanmaya çalışıldığına dikkat çekti. Hasibe, "Ben, astım hastası olduğum için en küçük bir dumanda bile inanılmaz rahatsız oluyorum. Hakkari de küçük bir şehir. Ekonomik kriz olduğu için insanlar kaliteli kömür alamıyor. Bu nedenden bu kömürü kullanmak zorunda kalıyorlar. Bu kalitesiz kömür ise kentimizin havasını kirletiyor" dedi.
 
'Kirlilik yüzünden hastalığım ilerledi' 
 
Kış mevsimini çok soğuk geçtiği, sobaların Mayıs, Haziran aylarına kadar yakıldığı Hakkari'de, duman bir kara çarşaf gibi kentin üzerini kaplıyor. Kalitesiz kömür nedeniyle özellikle sabah ve akşam saatlerinde yoğun bir duman olduğunu ifade eden Hasibe, "Kirli hava sağlığımızı bozmaya başladı. Bu yüzden hastalığım çok ilerledi. Bu havadan en çok biz yaşlılar ve çocuklar  etkileniyoruz. Bu kirli havada astım, bronşit hatta kanser bile olursun. Biz Hakkarililer olarak yardım kömürlerini istemiyoruz. Ellerini havamızdan çeksinler, yeter artık" şeklinde konuştu.