Kültür Park Platformu: İzmir'i sermayeye teslim etmeyeceğiz

  • 14:05 11 Mart 2019
  • Ekoloji
İZMİR- Görev süresinin bitimine 20 gün kala İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nın tarihi İZFAŞ eski binasının Tınaztepe Üniversitesi'ne ücretsiz tahsisine İzmir Kültür Park Platformu karşı çıktı.   
 
İzmir Kültür Park Platformu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZFAŞ Ek Hizmet Binası'nın Tınaztepe Üniversitesi'ne 3 yıllığına bedelsiz olarak tahsisine ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. "Kültür Park halkındır, halkın kalacak" yazılı pankartın açıldığı açıklamada, "Kültür Park halkındır, halkın kalacak" sloganı da atıldı. İZFAŞ Kültür Park Binası önünde gerçekleşen basın açıklamasını platform adına Sibel Altıneş okudu.
 
'İzmir'e ihanet ediliyor'
 
Kültür Park'ta yer alan İZFAŞ Eski Hizmet Binası'nın 12 Eylül 2018 tarihli İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Meclis toplantısında İzmir Tınaztepe Üniversitesi'ne 3 yıl süre ile bedelsiz tahsis edilmesinin İzmir'e ihanet olduğunu söyleyen Sibel, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 12 Kasım 2018 tarihli Belediye Meclis toplantısına belediye başkanı Aziz Kocaoğlu'nun kendileriyle görüşmek isteğini, fakat geçen 4,5 ayda geri dönüş yapılmadığını belirtti. 
 
'Görev süresine 20 gün kala apar topar karar alınıyor'
 
Sibel, kentin ve Kültür Park'ın aleyhine kamudan alınan bu kararın apar topar alındığını belirterek "Görev süresinin bitmesine 15-20 gün kalan başkan ve meclis üyelerinin, hakları olmayan bir uygulamanın önünü açıp, bürokratlarına bu kamusal alana girmeleri talimatını verdiklerini öğreniyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Özel İzmir Tınaztepe Üniversitesi arasında bir protokol imzalandığı ve bugün itibariyle üniversite yetkililerinin binaya keşfe gelecekleri, kısa sürede de taşınma işlemlerinin başlayacağını öğreniyoruz" dedi.
 
'Israrla sermayeye kullandırılmak isteniyor'
 
Kültür Park'ın tarihi, kültürel değere sahip olan binadan başlayarak peyderpey sermayeye teslimine izin vermeyeceklerini söyleyen Sibel, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde, özellikle son birkaç yıldır, tüm tepkilere rağmen ısrarla sermaye çevrelerine yakın kararlar alındığını vurguladı. Sibel "Alanın tarihi, kültürel ve doğal değerleriyle, korunması, geliştirilmesi için Koruma Amaçlı İmar Planının hazırlanması öncelikli talebimizdi. Kültür Park'ın 'tarihi ve doğal sit' olmasından dolayı, söz konusu planın hazırlanma ve onay süreçleri katılımcı bir süreçle yönetilebilecekken, aynen İZFAŞ binası kararında olduğu gibi yine halkın gözlerinden kaçırarak, anti demokratik bir yaklaşımla hazırlandığını ve onaylatılmaya çalışıldığını öğrendik. Biz Kültür Park'ın park işlevinin dışında kullanılmasına karşı sonuna kadar mücadele etmeye, bu mücadelede bütün demokratik ve hukuki yöntemleri kullanmaya dün olduğu gibi bugün de kararlıyız" dedi.
 
Açıklama atılan sloganların ardından son buldu.