Doğu Kürdistan'da kent merkezleri ve köyler sular altında

  • 12:39 5 Nisan 2019
  • Ekoloji
HABER MERKEZİ - İran'ın Doğu Kürdistan Bölgesi Loristan eyaleti, sel felaketleri ardından felaketin eşiğine geldi. Yüzlerce kişi geceyi dışarıda geçirmek zorunda kalırken, insanı yardım çağrıları yapıldı. 
 
İran'da 19 Mart'ta aşırı yağışlar ardından sel felaketleri yaşandı. Bir kaç gün içinde neredeyse tüm eyaletlerde felaket yaşandı. Son günlerde de özellikle Doğu Kürdistan'ın geneli aşırı yağışlara maruz kaldı. En fazla etkilenen yer ise İlam Bölgesi oldu.
 
Temiz suya ulaşım olmuyor
 
Alınan bilgilere göre İlam Bölgesi'nde çok sayıda kişi açık alanda, gıda ve sıcak kıyafetlerden yoksun bir şekilde yaşamak zorunda kalıyor.
 
Bölgeden gelen bilgilere göre bölgedeki 620 köyde 150 bin kişi temiz suya erişemiyor. Loristan'ın başşehri Xurremabad (Hürremabad) kenti sorumlularından biri bu bölgede 120 köyün temiz suyunun olmadığını açıkladı.
 
İlam'da dere ve nehirlerin taşması sonucu çok sayıda kırsal ve kentsel alan ağır zararlar gördü. Bu durum özellikle Pol Doxtar kentinde çok ağır hasara yol açtı.
 
Halk geceyi dışarda geçiriyor
 
Pol Doxtar belediye başkanına göre, Nurabad etrafındaki 250 köyde hareket edecek imkan kalmadı. Fars haber ajansına göre İran parlamentosu üyelerinden Hamidreza Kazemi, Pol Doxtar'da çok sayıda kişinin geceyi dışarıda, dağların yüksek noktalarında geçirdiğini ve hiçbir imkanlarının olmadığını söyledi. Milletvekili Hamidreza, hükümet ve insani kuruluşları bölgeye gıda ve sıcak kıyafetler göndermeye çağırdı.
 
Köyler sular altında
 
Lordistan'da 60 köyün sular altında kaldığı ve dış dünya ile bağlantısının kesildiği belirtildi. Ayrıca Pol Doxdar ve Mamulan kentlerinin yarısı ile bu kentlere bağlı 20 köy sular altında.
 
Tahran milletvekili Mahmud Sadegi, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye hitaben Twitter üzerinde yaptığı bir paylaşımda Loristan'daki koşullar için "felaketin eşiğinde" dedi.
 
Yüzlerce kişi yaşamını yitirdiği belirtiliyor
 
Loristan'daki yerel kaynaklar, helikopterlerin çok geç gelmesi ve ailelerin hiçbir yardım olmadan iki gün boyunca evlerinin çatısında kalmaları nedeniyle yüzlerce kişinin hayatını kaybettiğini belirtiyor. Resmi medya ise İran genelindeki tüm felaketlerde toplam 66 kişinin yaşamını yitirdiğini savunuyor.